Afet riskli alanlardaki konut ve işyerlerine yönelik verilen yapım, edinme ve güçlendirme kredilerinde faiz desteği oranları ve kredi üst limitleri artırıldı.

Bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı kapsamında, hak sahiplerinin bankalardan kullanacakları kredilere sağlanacak faiz desteği oranlarında değişiklik yapıldı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından onaylanan faiz destekli yapım, edinme ve güçlendirme kredileri için verilen faiz desteği oranları da konut yapım ve edinme kredileri için yükseltildi. Buna göre, faiz destekli konut yapım ve edinme kredilerindeki faiz desteği oranı 600 baz puandan 840 ve 720 baz puana çıkarıldı. Bu karar, hak sahiplerine daha uygun faiz oranlarıyla kredi kullanma imkanı sunarak afet riskli alanların yenilenmesi sürecinde finansman ihtiyacını karşılamayı hedefliyor.

Hak Sahipleri İçin Faiz Desteği Arttı: Tek Konuta 840, Birden Fazla Konuta 720 Baz Puan!

Cumhurbaşkanı kararıyla, afet riskli alanlarda yer alan konut ve işyerlerinin yenilenmesi için verilecek faiz destekleriyle ilgili düzenlemeler yapıldı. Bu kapsamda hak sahiplerine sağlanacak faiz desteği oranları yükseltilirken, kredi üst limitleri de artırıldı.

Birden fazla konuta sahip hak sahipleri için uygulanacak faiz desteği oranı, ilk konut için kullanılacak yapım ve edinme kredilerinde yıllık 840 baz puan olarak belirlendi. Ancak bu hak sahipleri ikinci veya daha fazla konut için faiz desteği almak istediklerinde, bu oran 720 baz puana düşecek.

Utangaçlığı Yok Etmek İçin 4 Taktik! Utangaçlığı Yok Etmek İçin 4 Taktik!

Güçlendirme kredilerindeki faiz desteği oranında değişiklik yapılmazken, işyeri yapım ve edinme kredilerinde verilecek faiz desteği oranı da 440 baz puandan 480 baz puana yükseltildi.

Hak sahipliği bazında faiz desteği sağlanacak kredi üst sınırları da artırıldı. Buna göre, güçlendirme kredisi için faiz desteğine esas kredi üst limiti 240.000 TL'den 320.000 TL'ye yükseltildi. Konut yapım ve edinme kredileri için bu limit 600.000 TL'den 1.25 milyon TL'ye çıkarılırken, işyeri yapım kredisi için 600.000 TL'den 800.000 TL'ye, işyeri edinim kredisi için ise 250.000 TL'den 350.000 TL'ye yükseltildi. Ayrıca, yapım, edinme ve güçlendirme kredilerine faiz desteği sağlanması için tahliye veya yıkım tarihinden itibaren kredi sağlayacak bankalara başvuruda süre sınırı 1 yıldan 3 yıla çıkarıldı. Bu düzenleme ile birlikte hak sahipleri, daha fazla zamana sahip olarak kredi başvurularını gerçekleştirebilecekler.

Bu kararlarla, afet riskli alanların yenilenmesi için finansman imkanlarının genişletilmesinin yanı sıra, vatandaşların sorunlarını çözmeye yönelik bir adım atılmış olacak. Bu sayede, hem hak sahipleri rahat bir şekilde yenileme çalışmalarını gerçekleştirebilecek hem de ekonomiye katkısı olacak inşaat sektörü canlandırılmış olacak.