Ülkemizde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler ve beklenen İstanbul depremi nedeni ile vatandaşlarımız tarafından Kentsel Dönüşüm Kredisi gündemin ana maddesi olmuş durumda.

Kentsel Dönüşüm Kredisi ise riskli yapı olarak nitelendirilen konut ya da iş yerlerinin yeniden inşa edilmesini isteyen vatandaşlarımız tarafından kullanılan bir kredi çeşididir. 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’un 7. Maddesinde belirtildiği üzere bu krediden yararlanan kişilere banka faizi desteği sağlanmaktadır.

O şirket ucuz arabaları piyasaya sürdü! Otomobil fiyatları alt üst O şirket ucuz arabaları piyasaya sürdü! Otomobil fiyatları alt üst

Diğer kredi türlerine göre şartları oldukça net olan bu kredi çeşidinde gayrimenkul sahipleri ve kiracılara devlet tarafından kira yardımı veya faiz desteği sağlanmakta, bu yardımlardan ise sadece birisinden faydalanmak mümkün durumda. Kira yardımı talep etmeyen kişilerin yararlanacağı faiz destekli Kentsel Dönüşüm Kredisi ise sadece Türk lirası olarak kullanılabilirken konutlar için 10 iş yerleri için ise 7 yıl vadeye kadar verilebilmektedir, ayrıca bu kredi çeşidinde vatandaşlar noter harcı ve banka sigorta muamele vergisinden de muaf olmaktadır.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar?

Devlet desteği ile alınacak olan kentsel dönüşüm kredisinde konutlar için yüzde 4 iş yerleri için ise yüzde 3 faiz indirimi uygulanmakta olup, enerji verimliliği yüksek binalarda ise daha yüksek faiz ile indirim yapılmaktadır, konutların enerji sınıfına göre ise b sınıfı enerjide yüzde 4,5 a sınıfı enerjide ise yüzde 5 faiz indirimi sağlanmakta, yine iş yerlerinde ise b sınıfı enerji sertifikasına sahip ise yüzde 3,5 a sınıfı enerji sertifikasına sahip ise yüzde 4 indirim desteği sağlanmakta.

Faiz indirimli destek kredisinde ise azami sınır 200.000 Türk Lirası iken birden fazla dairesi ya da iş yeri olan vatandaşlar her bir gayrimenkulü için 1 milyon Türk Lirasına kadar kredi kullanabilecek.

Bu krediden yararlanmak isteyen kişiler Riskli yapı olduğu tespit edilen binanın tahliyesi sonrası 1 yıl içerisinde bankaya kredi başvurusunda bulunması gerekmekte olup, onay aşaması bankaya bağlıdır, ardından banka tarafından kredi başvurusuna bulunan kişinin bilgileri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilir ve faiz destek onayı talep edilir, bakanlığın onay vermesi sonrası kredi kullanımı gerçekleşmektedir.