Kestane geçen yıla göre %100 zamla satışa sunulacak. Kış mevsimi yaklaşırken, vazgeçilmez besinler arasında gösterilen kestane, iyice pahalanmış vaziyette vatandaşın karşısına çıkıyor. Güncel kestane fiyatları ne durumda?

Kestaneye büyük zam kapıda. Kış mevsiminin çok tüketilen ürünü, önümüzdeki sene daha pahalıya satılacak. Tahminler %100 zammın yapılacağını gösteriyor. Aslında daha şimdiden fiyatlar arttı desek yeridir. Peki kestane nasıl 250 TL gibi bir fiyata satılabiliyor?  Kış mevsiminin sevilen meyvesi kestane, bu yıl zamlanmış fiyatlarıyla dikkat çekiyor. İklim değişikliklerinin yanı sıra rekolte sorunları da kestane fiyatlarındaki bu sıçramada önemli bir rol oynuyor. Ardı ardına yaşanan enflasyon zamları, bu yıl kestanenin fiyatında da yüzde 100'e yakın bir artışa sebep oldu; hatta bazı gözlemlere göre bu artışın daha da yüksek olduğu ifade ediliyor. İklim değişiklikleri, tarım ürünlerini ciddi anlamda olumsuz etkiliyor. Kestane hasadında da bu etki net bir şekilde görülüyor. Ülkemiz dışında, yurtdışında da kestane fiyatlarındaki artışın temel nedenlerinden biri iklim değişiklikleri.

Trabzon Üniversitesi'nde Personel Alımı İlanı Yayımlandı! 11 Kişi Alınacak! Trabzon Üniversitesi'nde Personel Alımı İlanı Yayımlandı! 11 Kişi Alınacak!

kestan2

Kestane Fiyatları Neden Artıyor?

Bir kestane satıcının ifadelerine göre, kestanenin rekoltesinin düşük olması ve bazı hastalıkların meyvede etkili olması nedeniyle, geçen yılın fiyatlarına kıyasla bu yıl neredeyse iki katına çıkan fiyatlarla karşılaşılmış. Ziraat alanında uzman bir kişi ise, kestane ağaçlarının hastalıklara maruz kaldığını, özellikle bir tür zararlı olan gal arısının bu yıl etkisini gösterdiğini belirtiyor. Ayrıca, bu zararlıya karşı kimyasal bir müdahale yöntemi olmadığını, sadece biyolojik mücadele yöntemlerinin kullanıldığını vurguluyor. Bu zararlıyla mücadele için bir üniversitenin avcı böcek üretimi yaparak tedavi yöntemleri geliştirdiği aktarılıyor.

Kestane ağaçlarının statüsü konusunda da belirsizlikler var. Kestane ağacının, meyve ağacı mı yoksa orman ağacı mı olduğu konusundaki bu belirsizlik, bakım ve yönetim konusunda da sorunlara yol açıyor. Özellikle kestane ağaçlarının çoğunlukla tapulu arazilerde olmaması, bu ağaçlara bakım yapabilmek için ormanlık alanlardan izin almayı zorunlu kılıyor. Bu durum, kestane üretimi ve bakımı konusunda ek zorluklar yaratıyor.