Kıbrıs görüşmeleri tekrar başlıyor! Kim hangi çözümü istiyor?

İsviçre'nin Cenevre şehrinde bugün Kıbrıs görüşmeleri başlıyor. Peki taraflar Kıbrıs sorununun çözümü konusunda ne istiyor? Ayrıntılar haberimizde...

Güncel 27.04.2021 - 08:18 04.05.2021 - 04:18 İlan35

KKTC (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) temsilcileri ve GKRY (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi) temsilcileri arasında İsviçre'nin Cenevre şehrinde bugün gayri resmi bir toplantı gerçekleştirilecek. BM (Birleşmiş Milletler) öncülüğünde gerçekleştirilecek olan toplantıya İngiltere, Yunanistan ve Türkiye gibi garantör ülkeler de katılım gösterecek. 

"Ambargolarla bezdirmek istiyorlar"

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 26 Nisan Pazartesi günü KKTC (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile görüşmede bulundu. Erdoğan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Cenevre'de düzenlenecek olan gayri resmi toplantıda Tatar’ın "iki devletli çözüm" önerisini savunacağını belirtirken, Türkiye'nin de bu öneriyi destekleyeceğini dile getirdi. Kıbrıs sorununu çözülemez bir duruma sokmayı hedefleyen ve Kıbrıs Türklerini ambargolarla bezdirmek isteyen bir zihniyete asla izin verilmeyeceğini kaydeden Erdoğan, toplantıdan çıkacak olan sonucun ne olduğu fark etmeksizin Türkiye'nin Kıbrıs Türklerine destek vermeyi sürdüreceğini aktardı. 

Kim ne istiyor?

BM (Birleşmiş Milletler) Genel Sekreterliği Sözcüsü Stephane Dujarric, Kıbrıs sorununun çözümünde tarafların aynı noktada buluşup buluşamayacağının Cenevre'deki gayri resmi toplantı ile görülebileceğini söyledi. KKCT (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet) "iki devletli çözüm" isterken, GKRY (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi) ise "federasyon temelinde çözüm" bekliyor. Yani Cenevre'deki görüşmelerde iki tarafından aynı noktada buluşması zor gibi görünüyor. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın toplantıya katılacağı tahmin ediliyor. Masada KKTC'den (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) Ersin Tatar olacak. GKRY'den (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi) ise Nikos Anastasiadis olacak. 

Resmî olarak müzakere masası olmayacak

İsviçre'de son Kıbrıs görüşmeleri 2017 senesinde düzenlenmişti. Şimdiki görüşmelerde resmî olarak müzakere masası oluşturulmayacak. Gayri resmi görüşmelerde tarafların Kıbrıs sorununun çözümü konusundaki tavırlarının değerlendirileceği ve tezlerinin ele alınacağı ifade edildi. 

Ne olmuştu?

1974 senesinde Türkiye tarafından gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı’ndan 10 sene sonra KKTC (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) ilan edilmişti. Burayı tek tanıyan ülke Türkiye olmuştu. Söz konusu tarihten beri Kıbrıs sorunun federasyon temelinde çözümü için birçok kez müzakere masası oluşturulmuştu. Fakat görüşmelerde bir türlü sonuç alınamamış, KKTC (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) bu durumdan GKRY'yi (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi) sorumlu tutmuştu. Crans Montana'da 2017 senesinde görüşmeler yapılmış, federasyon temelinde çözüme yönelik değerlendirmelerde bulunulmuştu. 

Fakat Yunanistan, Türkiye ve İngiltere askerlerinin Kıbrıs Adası'ndaki varlığına yönelik anlaşmaya varılamamıştı. Dönemin Başbakanı Binali Yıldırım, İsviçre'ye gideceğini bildirmişti. Fakat dönemin Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras İsviçre'ye gitmeyeceğini duyurunca Yıldırım'da bu gitmekten vazgeçmişti. Sonuç olarak federasyon temelinde çözüm için kurulan son müzakere masası da dağılmıştı. GKRY (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi) lideri Anastasiadis, "Türkiye, Kıbrıs Adası'nda ordusunun mevcudiyetini sürdürmesini istedi. Kıbrıs Adası'nda askerî üs kurmak isteyen Türkiye, müdahale haklarına ve garantilere sahip olma konusunda ısrarcı davrandı." demişti. KKTC'de (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) cumhurbaşkanlığı seçimlerini "iki devletli çözüme" destek veren Ersin Tatar kazanmıştı. Tatar, eşit haklara sahip olan iki egemen devlet çözümünü savunuyor. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@