Kıbrıs görüşmelerinde iki devletli çözüm kabul edilmedi!

Kıbrıs görüşmelerinden bir kez daha sonuç çıkmadı. KKTC (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, GKRY (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi) tarafından "iki devletli çözüm"ün kabul edilmediğini söyledi. 

Dünya 29.04.2021 - 15:04 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Kıbrıs görüşmeleri yine tıkandı. İsviçre'nin Cenevre şehrinde gayri resmi bir toplantı gerçekleştirildi. Söz konusu toplantının konusu Kıbrıs sorunuydu. BM (Birleşmiş Milletler) Genel Sekreteri Antonio Guterres, 5+1 formatındaki toplantıya KKTC (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) ve GKRY (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi) ile İngiltere, Yunanistan ve Türkiye'nin katılım gösterdiğini söyledi. Guterres, Kıbrıs sorununa ilişkin resmî müzakerelerin başlatılması konusunda ortak bir noktada buluşamadıklarını dile getirdi. 

"Eşit statü olmadan masaya oturamayız"

KKTC (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, GKRY'nin (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi) "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin devam etmesini ve Kıbrıslı Türklerin anayasal düzenlemelerle birlikte bu yapıya yama edilmesini" hedeflediğini söyledi. Tatar, eşit statü verilmeden KKTC'nin (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) masaya oturmasının ve resmî müzakerelere geçilmesinin mümkün olmadığını ifade etti. 

"Tutumumuz aynen devam edecek"

KKTC'nin (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) konuya ilişkin tutumunu aynı şekilde sürdüreceğini belirten Tatar, GKRY'nin (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi) yoluna Kıbrıs Cumhuriyeti olarak devam etmek istediğini ve AB (Avrupa Birliği) üyeliğini bir araç olarak kullandığını söyledi. Tatar, Rumların iyi niyete sahip olmadığının açıkça görüldüğünü dile getirdi. 

"Fonksiyonel federasyon hayatta kalamadı"

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab'a söylediklerini aktaran Tatar, 1960 senesinden önceki görüşmeler sırasında fonksiyonel federasyon önerisinde bulunulduğunu hatırlattı. Tatar, söz konusu federasyonun sadece 3 sene hayatta kalabildiğini belirterek, Kıbrıslı Türklerin daha sonra dışarıya doğru sürüklendiğini söyledi. Ambargo ve kısıtlamalara rağmen yoğun çaba harcandığını ve bir devlet kurulduğunu kaydeden Tatar, şimdi KKTC (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) olarak yola devam ettiklerini ve bundan sonra zeminsiz bir yapıya yama edilmelerinin mümkün olmadığını dile getirdi. 

"Yine aynı şeyleri söyledi"

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, GKRY (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi) lideri Nikos Anastasiadis'e tepki gösterdi. Çavuşoğlu'nun söz konusu görüşmelere farklı bir vizyon getiremediğini aktaran Çavuşoğlu, söz konusu ismin yine aynı şeyleri söylediğini belirtti. GKRY'nin (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi) egemen eşitliği kabul etmediğini söyleyen Çavuşoğlu, Türkiye tarafından KKTC'nin (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) iki devletli çözüm teklifinin destekleneceğini kaydetti. 

"Ortak bir zemin bulmak için toplantı düzenlendi"

Çavuşoğlu, Cenevre'de Kıbrıs sorununa ortak bir zemin bulmak için toplantı düzenlendiğini hatırlattı. Tatar'ın iki devletli çözüm teklifini aktardığını ve önemli bir konuşma gerçekleştirdiğini ifade eden Çavuşoğlu, bu teklifin yazılı bir şekilde bütün taraflarla paylaşıldığını dile getirdi. Çavuşoğlu, Türkiye olarak iki devletli çözüm teklifine destek verdiklerini söyledi. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@