Kıdem tazminatının 2024 yılına göre nasıl hesaplanacağı uzmanlar tarafından açıklandı. Güncel maaşınıza göre alacağınız net ve brüt kıdem tazminat miktarı haberimizde.

Bu sene (2024 yılında) Türkiye'deki işçiler için kıdem tazminatı tablosunda önemli değişiklikler yapıldı. Yapılan bu güncelleme, işçilerin farklı hizmet süreleri boyunca alacakları kıdem tazminatı miktarlarını etkiledi. Asgari ücretin 17 bin 2 lira olarak belirlenmesiyle birlikte, Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun'un açıklamalarıyla, 2024 yılında işçilerin alacakları kıdem tazminatı miktarları daha net bir şekilde ortaya konuldu.

Emeklilere Özel: Vakıfbank'tan Büyük Fırsat! Emeklilere Özel: Vakıfbank'tan Büyük Fırsat!

Kıdem Tazminatı Nedir?

Kıdem tazminatı, işçinin hizmet süresi boyunca gösterdiği emeğin bir nevi maddi karşılığı olarak tanımlanabilir. 4857 sayılı İş Kanunu'na göre; işverenin haklı bir sebep olmaksızın işten çıkarması, işçinin haklı bir sebep ile işi bırakması, askerlik, evlilik ve emeklilik gibi durumlar kıdem tazminatı almak için geçerli sebepler arasında sayılır.

Kıdem Tazminatı 34.793 TL Net Olarak Hesaplandı

Özgür Erdursun'un açıklamalarına göre, asgari ücretle çalışan bir işçinin kıdem tazminatı tabanı 35 bin 58 lira 68 kuruş olarak hesaplandı. Bu, asgari ücret tavanının ise 150 bin 18 lira 75 kuruşa ulaştığını gösteriyor. Erdursun, ayrıca farklı çalışma sürelerine göre kıdem tazminatı miktarlarını detaylı bir şekilde paylaştı. Örneğin, 1 yıl çalışmış bir işçi 20 bin 2 lira 50 kuruş, 20 yıl çalışmış bir işçi ise 397 bin 13 lira kıdem tazminatı alabilecek. Aylık net 27 bin 765 lira 86 kuruş üzeri maaş alanların kıdem tazminatı miktarı ise brüt olarak 35 bin 58 lira 68 kuruş, net olarak 34 bin 793 lira olarak belirlendi. Bu detaylar, işçilerin 2024 yılında kıdem tazminatı hesaplamalarını daha kolay ve doğru bir şekilde yapmalarını sağlayacak bilgiler içeriyor. Özgür Erdursun tarafından sağlanan bu bilgiler, işçilere ve işverenlere kıdem tazminatı konusunda önemli bir rehber niteliğinde.