Kapatılması birbir tepkiye sebep olan askeri hastaneler tekrar açılıyor. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun ilk günden beri "tekrar açacağız" dediği, iktidarın kapatıp, sivilleştirdiği askeri hastaneler doktor yokuluğu ve çöken sağlık sistemi sonrası açılıyor.

AKP iktidarında, tüm eleştirilere ve tepkilere karşın 15 Temmuz sonrası nedeni anlaşılamayan bir biçimde askeri hastaneleri kapatmış ve TSK, dünyada askeri hastanesi olmayan tek ordu durumuna düşürülmüştü.

Senelerdir verilen mücadelede tüm baskılar sonunda Sağlık Bakanlığı’na devredilen askeri hastaneler, yeniden Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanıyor.

Sağlık Bakanlığı'na bağlanarak sivilleştirilen askeri hastanelerde, özel eğitim alan ve savaş cerrahisi konusunda uzman olan askeri doktor sayısı da emeklilik ve istifalar nedeniyle 2 binden, 347'ye düşmüş, Türkiye'de yaşanan doktor kayıpları ve çöken sağlık sisteminden askerler de etkilenmeye başlamıştı.

İKTİDARA GELDİĞİMİZDE ASKERİ HASTANELERİ 1 HAFTA İÇİNDE AÇACAĞIZ - Pes24

Dolayısı ile yaşanılan süreçte Mehmetçiği tedavi edecek doktor sıkıntısı da başlayınca sivil doktorlarla açığı gidermek de mümkün olmadı.

Askeri hastanelerin açılması için TBMM'ye verilen yasa teklifleri ve Meclis Araştırma önergeleri yıllarca AKP tarafından reddedildi ama son zamanlarda yaşanan oy kaybı ve muhalefetin toplumda karşılık ve destek bulan vaatleri sonrası iktidar, birçok konuda olduğu gibi bu konuda da geri adım atmak zorunda kaldı.

6 yıl sonra Milli Savunma Bakanı (MSB) Hulusi Akar sivilleşen askeri hastanelerin yeniden MSB'ye devredileceğini açıkladı ve “Bu konuda talepler, istekler ve ihtiyaçlarımız var. Cumhurbaşkanımızın çözüm oluşturulması için direktifleri oldu” sözü ile de ayrıca dikkat çekti.

Bu konuda Meclis Araştırma önergesi reddedilen isimlerden biri olan CHP Ankara milletvekili Murat Emir de konu ile ilgili olarak “TSK, dünyada askeri hastanesi olmayan tek ordu durumuna düşürüldü. Yıllardır bu yanlış uygulamayı dile getiriyoruz, nihayet duydular. Savaş cerrahisi, askeri hastaneler ayrı bir uzmanlık konusudur” dedi.

Bu arada kalp damar cerrahı olan CHP Gaziantep milletvekili Bayram Yılmazkaya'nın “Çatışmalarda yaralanan askerlerimizin bazılarının şehit olması, askeri hastanelerin kapatılması nedeniyledir. Askeri cerrahinin yok sayılması büyük bir hata. Yıllar sonra akılları başlarına geldi” sözleri ise yaşanılan durumun vahametini gösterdi.

Olay Oldu! Erdoğan'ın Muhabbet Ettiği Sarı Saçlı Mavi Gözlü Kız Kim! Rafael Sadi'nin Yeni Bombası! Olay Oldu! Erdoğan'ın Muhabbet Ettiği Sarı Saçlı Mavi Gözlü Kız Kim! Rafael Sadi'nin Yeni Bombası!

Bu süreçte akıllarda en çok kalan ise  Sağlık Bakanlığı'na devredilen Gülhane Askeri Hastanesine Başhekim yardımcısı olarak tarikatçı Ali Edizer'in atanması olmuştu.

Zira Edizer, sosyal medya hesabından erkeklere, “İkinci eş alın. Resmiyette tekeşlilik, fiiliyatta zina ve fuhuş serbestliğidir”  diyen bir isimdi ve kamuoyunda oluşan baskı sonrası, yalnızca 30 ihtar puanı ile cezalandırıldıktan sonra mesleğine geri dönmüştü.