CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada “ Anayasa bu konutlar için ne söylüyorsa o gerçekleşecek, depremzede olan zorda kalmış vatandaşlarımıza yapılan konutlar ücretsiz verilecek” söyleminde bulundu.

Madison Beer ifşa görüntüleriyle gündemde! Adı Kenan Yıldız ile aşk haberlerine karışmıştı! Madison Beer ifşa görüntüleriyle gündemde! Adı Kenan Yıldız ile aşk haberlerine karışmıştı!

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı olarak seçim kampanyası kapsamında deprem konutları hakkında önemli bir açıklama yaptı. Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Anayasa'nın konut hakkı ile ilgili hükümlerine uygun hareket edeceklerini ve depremzede vatandaşlara ücretsiz konut sağlayacaklarını belirtti.

Kılıçdaroğlu, videolu paylaşımında, deprem konutlarının acil bir şekilde yapılması gerektiğini vurgulayarak, "Yoksa insanımız dönmez, ardından da şehirlerimiz ölür. Çünkü insanı olmayan bir şehir yaşayamaz. Bu konuda çok netiz." ifadelerini kullandı. Ancak, Anayasa'ya aykırı olarak depremzedelere konut satışının yapılmayacağı konusunda da net bir mesaj verdi.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları, depremzedelerin yaşadığı mağduriyetleri ve konut sorununu gündeme getirdi. Deprem konutlarına ilişkin yaşanan tartışmalar ve uygulamaların Anayasa'nın konut hakkı ile ilgili hükümlerine uygun olmadığı yönünde eleştiriler gelmekteydi.

Kılıçdaroğlu’nun Sosyal Medya Üzerinden Yaptığı Açıklamalar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalarda Anayasa'nın 57. ve 125. maddelerinde devletin güvenli barınmadan sorumlu olduğunun açık bir şekilde belirtildiğini belirten Kılıçdaroğlu, konut yapımı için gereken belge ve imzaların tamamının devlete ait olduğunu ve devletin bu konuda vatandaşlarına taahhüt verdiğini dile getirdi. Devletin bu taahhüdüne uygun şekilde barınan vatandaşların tazmin edilmesi gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, ücretsiz konut söyleminin vaat değil, yükümlülük olduğunu ve mecburiyetle yapacaklarını belirtti.

Kılıçdaroğlu, ayrıca yıkılmış binalarda oturan kiracıların da mağdur olduğunu belirterek, onların da çaresini bulacaklarını ve çözeceklerini söyledi. Pazartesi günü Meclis'e sunacakları kanun teklifiyle ilgili de bilgi veren Kılıçdaroğlu, para sorununun olmadığını ve dünyayı harekete geçirerek hızlıca çözeceklerini ifade etti.

CHP lideri, son olarak, vatandaşların çok para verdiğini ancak bitmeyen bir rant ve ihale sevdasının insanları bitirdiğini ifade ederek, konut sorununu çözeceklerini ve vatandaşların mağduriyetlerini gidereceklerini sözlerine ekledi.