CHP'nin haftalık Meclis grup toplantısında gündeme dair kritik konuları değerlendiren Kemal Kılıçdaroğlu, Gara'da şehit edilen Türk vatandaşların isimlerini okudu. Bu şehitlerin yaklaşık 5-6 yıl önce terör örgütü PKK tarafından kaçırıldığını kaydeden Kıl

CHP'nin haftalık Meclis grup toplantısında gündeme dair kritik konuları değerlendiren Kemal Kılıçdaroğlu, Gara'da şehit edilen Türk vatandaşların isimlerini okudu. Bu şehitlerin yaklaşık 5-6 yıl önce terör örgütü PKK tarafından kaçırıldığını kaydeden Kılıçdaroğlu, bu vatandaşların kurtarılması için yıllardır gelen taleplerin göz ardı edildiğini belirtti. Şehitlerin ateşinin evlere düştüğünü aktaran Kılıçdaroğlu, Türkiye'de gelinen noktada şehit bedenleri üzerinden bile ayrışma yaşandığını dile getirdi.


"Yıllarca yapılan başvurular ciddiye alınması"


Şehit üzerinden siyaset yapılamayacağını aktaran CHP lideri, Gara'daki şehitlerin operasyonla kurtarılması için daha önce birçok soru önergesi verdiklerini ve basın açıklamaları yaptıklarını kaydetti. Çocukları teröristlerin eline düşen ailelerin yıllarca devletin kapısını aşındırdığını ve basın açıklamaları yaptığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, verilen bütün cevapların genel-geçer terör mesajlarından ileriye gitmediğini aktardı. Sonuç olarak yıllar içinde gelen taleplerin göz ardı edildiğini ve vatandaşların şehit edildiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, şehitlerden gelen haberi Malatya Valisi'nin vermesini de eleştirdi. Kılıçdaroğlu, böylesine ciddi bir açıklamayı Cumhurbaşkanlığı ya da Milli Savunma Bakanlığının yapması gerektiğini vurguladı.

Erdoğan'ın çarşambayı işaret etmesine sert tepki!


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çarşamba günü açıklama yapacağını açıklamasını da eleştiren Kılıçdaroğlu, devleti yöneten birisinden böyle bir açıklamanın gelmesini utanç verici olduğunu söyledi. Operasyonların habere vererek değil gizli yapılması gerektiğini kaydeden CHP lideri, 18 yılda devletin nasıl yönetileceğini halen daha öğrenemediklerinin altını çizdi. AK Partili trollerin şehit cenazelerinden bile nemalanmaya çalıştığını aktaran Kılıçdaroğlu, olaydaki yanlışlarını örtmek için işi laf kalabalığına getirmeye çalıştıklarını ifade etti. Ülkenin şehitler üzerinden bile ayrıştırılmaya çalışıldığını kaydeden Kılıçdaroğlu, şehitlerin daha cenazelerinin bile kalkmadığını belirtti.