CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bolu'da kanaat önderleri ve muhtarlarla bir araya geldi. Bolu Belediyesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıda bir konuşma yapan Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin 1940'lı yıllarda dünyanın uçak üreten nadir ülkelerinden biri olduğunu ancak gelinen noktada kendi gemisini bile yapamayan bir ülkeye dönüştüğünü kaydetti. Yıllar içinde vurulan tırpanlarla eğitim sisteminin çöktüğünü aktaran Kılıçdaroğlu, eskiden bütün bölge ülkeleriyle dost olan Türkiye'nin artık çevresinde dost bulamadığını ifade etti.

"Muhtarlara yeteri kadar değer verilmiyor"


Türkiye'nin maden ve petrol bakımından zengin olmadığını hatırlatan Kemal Kılıçdaroğlu, ülkenin en büyük değerinin iyi eğitim almış gençler olduğunu ancak onların da ülkedeki sistem yüzünden yurt dışına gittiğini aktardı. Ülkede hangi partinin seçmeni olursa olsun herkesin bunlara kafa yorması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, Türk gençlerinin şansını başka ülkelerde arama konusunun ciddiyetine değindi. Öte yandan Türkiye'de yapılan ilk seçimin 1833 yılında yapılan muhtarlık seçimi olduğuna işaret eden CHP lideri, demokrasinin mihenk taşı olan muhtarlara gereken önemin verilmediğini söyledi. Seçimle görev başına gelen en büyük kesimin muhtarlar olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, muhtarlıklara belediye gelirlerinden bütçe ayrılması gerektiğini aktardı.

"Devlet, Londra'daki tefecilerin eline düştü"


Günümüzde Türkiye'nin, Cumhuriyet tarihindeki en yüksek faizinin ödediğini belirten CHP lideri, geçen yıl devletin tam 134 milyar 700 milyon lira faiz ödediğini hatırlattı. Türkiye'nin, Londra'da bulunan bir avuç faizcinin eline düştüğünü belirten Kılıçdaroğlu, baskılardan dolayı paranın gereken alanlarda kullanılamadığının altını çizdi. Devletin kasasından bir günde 52 milyon dolar faiz çıktığını belirten Kılıçdaroğlu, faiz paralarının gittiği yerlerin açıklanması gerektiğini bildirdi. Hükümetin pandemi döneminde esnafa yaptığı yardımların yetersiz olduğunu vurgulayan CHP lideri, Ocak ayında esnafa ödenen paranın 7 milyar lira, faize verilen paranın ise 21 milyar lira olduğunu bildirdi.