CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, en son SADAT'ın kapsına dayanması ile ortaya çıkan tüm soruları cevapladı. Söyledikleri ise oldukça dikkat çekici...

Erdoğan'ın, SADAT tartışmalarından kaçmak istediğini belirten Kılıçdaroğlu, "Kaçamaz. SADAT gibi bir örgütten haberi yoksa, o da suç! Ben savcıları göreve çağırıyorum. Eğer bu ülkenin cumhuriyet savcısı iseler bir soruşturma başlatsınlar. Olağanüstü askeri eğitim kime, niçin veriliyor? Türkiye’nin bilmediğimiz bir ordusu daha mı var?” diye suç duyurusunu tekrarladı.

Usta kalem Mustafa Balbay Kemal Kılıçdaroğlu ile merak edilenleri bir gazeteci olarak görüştü. Konuya ilişkin yazısında öne çıkanlar ise şunlar oldu;

2012 yılında, 28 Şubat gibi çok anlamlı bir günde kurulan SADAT, on yıldır değişik nedenlerle gündem konusu olduğunu anlatan Balbay, Kılıçdaroğlu’nun kapısına dayanmasıyla daha da derinleşen tartışma ile ilgili Erdoğan da işin içinden çıkmak için “Benim ilgim yok” sözlerini hatırlatarak Kılıçdaroğlu'nun yanıtına yer veriyor;

Son Dakika: Kılıçdaroğlu, SADAT'ın önünde: Seçimin güvenliğini sarsacak herhangi bir şey olursa sorumlusu SADAT'tır! - Son Dakika

“SADAT’ın yaptıklarını göğüsleyemeyeceğini görüyor ve sorumluluğu üzerinden atmak istiyor. Bu tartışmadan kaçmak istiyor. Ancak ortada gerçekler var. Kaçamaz. SADAT gibi bir örgütten haberi yoksa, o da suç! Ben savcıları göreve çağırıyorum. Eğer bu ülkenin cumhuriyet savcısı iseler bir soruşturma başlatsınlar. Olağanüstü askeri eğitim kime, niçin veriliyor? Türkiye’nin bilmediğimiz bir ordusu daha mı var?”

Balbay'ın "SADAT’la ilgili elinizde kamuoyu ile paylaşacağınız bilgi, belge var mı?" sorusunda ise Kılıçdaroğlu “Bugün bir dosya getirdiler…” diyor.

Akbank 200 bin TL ödeme hazırladı! TC kimlik numarasına göre bu ay sonuna kadar ÖDENECEK! Akbank 200 bin TL ödeme hazırladı! TC kimlik numarasına göre bu ay sonuna kadar ÖDENECEK!

Henüz dosyayı açmadığını belirten Kılıçdaroğlu belgelerin varlığını ise onaylıyor.

Kılıçdaroğlu Baybay görüşmesinde ortaya çıkan sonuç ise usta gazetecinin satırlarında şöyle yer alıyor;

SADAT ve Peker'den karşılıklı açıklamalar | soL haber

 2015 yılında, 7 Haziran ile 1 Kasım arasındaki beş aylık dilimde yaşanan, 500’e yakın yurttaşımızın yaşamını yitirmesine neden olan olaylar seçmen tercihini iktidar lehine değiştirdi. Bu tür karmaşalardan yeniden medet ummak felaket olur.

2- Bu medet ummanın akıldan dahi geçmemesini sağlamak gerekir. Bunun yolu, böyle bir süreç başlamadan önlem almaktır. Olası kaosun muhtemel kaynaklarını erken teşhir etmek gerekir.

3- Akıldan geçenlerin farkında olduğumuzu kamuoyunun da bilmesi, herkesin meşruiyet içinde kalmasını sağlayabilir.

4- Devlet kurumları içinde iktidara teslim olanların yanında, iktidarın memuru olmayıp devletin memuru olarak çalışmaya devam edenler de var. Bu güvenlik bürokrasisinde de söz konusu. Onların hukukun dışına çıkan işlerden çok rahatsız olduklarını biliyoruz.

5- SADAT’ı gündeme getirirken işin iki ucu var: halkın gerçekleri bilmesinin sağlanması ve halkın bu tür kaygı verici durumlar karşısında kendisini güvende hissedeceği kurumların olması. O kurum CHP’dir. Bunu sadece söylemde değil eylemde de hissettireceğiz.

Kılıçdaroğlu aynı görüşmemizde, bu yöndeki planı şöyle özetlemişti:

“Halkı sokağa dökmek, sonra kaos yaratıp kan dökmek... Halkı korkutmak... Buna izin vermeyeceğiz. Halkın sabırla sandığı beklemesini istiyoruz. Sandık güvenliğini de biz sağlayacağız. Yeter ki o gün gelsin...”