Kilo arttıkça hastaneye yatma olasılığı da artıyor!

Oxford Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre 18-40 yaş arasındaki fazla kilolu kişilerde koronavirüse bağlı hastalıkların şiddetinin arttığı belirlendi. Bu yaş grubunda kilo ile hastaneye yatma oranı arasında bir ilişkinin bulunduğunu kaydeden çal

Sağlık 01.05.2021 - 11:26 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Oxford Üniversitesi, koronavirüsü ağır geçiren hastalar ile kiloları arasındaki bağlantıyı gözler önüne seren bir araştırma yaptı. Araştırma için geçen 24 Ocak ile 30 Nisan arasında koronavirüs nedeniyle İngiltere'de hastaneye yatırılan 13 bin 503 hastanın vücut kitle endeksi incelendi. Araştırmanın sonuçlarına göre, kilosu normal değerlerin üzerinde olan kişilerin koronavirüsü daha ağır atlattığını ortaya koydu. Araştırmanın sonuçları The Lancet Diabetes And Endocrinology isimli ünlü dergide yayımlandı.

Vücut kitle endeksi ile koronavirüs arasındaki ilişki!

Daha önceki araştırmalarda obeziteye bağlı olarak hastalığın ağır atlatıldığı belirtilmişti ancak bu kez vücut kitle endeksi aralıkları da çalışmalara dahil edildi. Yapılan açıklamaya göre sağlıklı olduğu kabul edilen bir kişiinn vücut kitle endeksinin (VKİ) 18,5 ile 25 arasında olması gerekiyor. VKİ'nin 23'ten yüksek olduğu belirlenen insanlarda hastaneye yatma oranının yüzde 5 arttığı kaydedildi. Bu kapsama giren 20 ila 39 yaş arasındaki insanların hastaneye yatma olasılığında yüzde 9'luk bir artış görüldüğü, 80 yaş üzerindekilerde ise bu oranın sadece yüzde 1 olduğu vurgulandı.

"Aşılamada 40 yaşın altındakilere öncelik verilmeli"

Öte yandan vücut kitle endeksi 18,5'ten daha düşük olan kişilerin de koronavirüse karşı daha az dirençli olduğu kaydedildi. Kilo fazlalığının koronavirüs kaynaklı hastalıkların sonuçlarıyla ilişkili olduğunu dile getiren çalışmanın başyazı Dr. Carmen Piernas, 40 yaşın altındaki kişilerde bu durumun daha belirgin olarak göze çarptığını söyledi. 80 yaşın üzerindekilerde kilo ile hastalığın şiddeti arasında öenmli bir ilişkinin bulunmadığını kaydenen Piernas, 40 yaş altındaki insanlara aşılamada öncelik verilmesi gerektiğini ifade etti.

Vücut kitle endeksi nasıl hesaplanır?

Vücut kitle endeksi, kişinin kilogram cinsinden ağırlığının, boy uzunluğunun metre cinsinden karesine bölünmesiyle bulunuyor. Örneğin boyu 1.74 cm ve kilosu 70 kg olan birisinin vücut kitle endeksi şöyle hesaplanır: 

  • 1.74 x 1.74 = 3.02 
  • 70 / 3.02 = 23.2 (vücut kitle endeksi)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@