Kim Biden'ı takmadı!

Kuzey Kore, ABD'nin yeni başkanı Joe Biden'ı da umursamayarak Biden döneminin ilk balistik füze denemesini gerçekleştirdi. Geçtiğimiz hafta sonu Kuzey Kore tarafından kısa menzilli füze denemeleri gerçekleştirdiği bilgisini paylaşan Beyaz Saray, düzenen

Dünya 24.03.2021 - 16:09 04.05.2021 - 04:20 İlan35
Kuzey Kore, ABD'nin yeni başkanı Joe Biden'ı da umursamayarak Biden döneminin ilk balistik füze denemesini gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz hafta sonu Kuzey Kore tarafından kısa menzilli füze denemeleri gerçekleştirdiği bilgisini paylaşan Beyaz Saray, düzenenen füze denemelerine dair daha fazla ayrıntı vermedi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanı Lloyd Austin ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın Güney Kore ve Japonya ziyaretlerine Pyongyang yönetiminden Kuzey Kore tarzı cevap geldi.Beyaz Saray'da habercilere telekonferansla açıklamalarda bulunan ancak isimlerinin deşifre edilmesini istemeyen Amerikalı yetkililer, Kuzey Kore'nin balistik füze denemelerine ilişkin medyada çıkan haberleri doğrulayarak, Kuzey Kore tarafından birkaç kısa menzilli balistik füze denemesi yaptığının tespit edildiğini bildirdi.

Beyaz Saray yetkilileri, füzelerin seyir füzesi türünde olduğu, Kuzey Kore'nin nükleer silah programından vazgeçirmek için alınan BMGK (Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi) Kararları çeçevesindeki füzelerden olmadığı bilgisini verdi.


Joe Biden yönetimine mesaj anlamına geliyor


Amerikalı yetkililer Kuzey Kore'nin füze testlere dair daha fazla ayrıntı paylaşmadı.

Kuzey Kore'nin bu hamlesinin, Pyongyang ile Washington arasında diplomatik kapıyı kapatıp kapatmadığı yönündeki bir soruya ise Beyaz Saray yetkililerden biri, "Füze denemelerinin kapıları kapatan bir hareket olduğunu değerlendirmiyoruz." cevabını verdi.

Son füze testlerini diğer testlerden ayıran yönü, Joe Biden'ın ABD Başkanlığına seçilmesinden sonra Kuzey Kore tarafından denenen ilk füzeler olması.Pyongyang yönetiminin bu füze testleriyle Joe Biden yönetiminin Kore Yarımadası'nda süren nükleer sorununa diplomatik müzakereler yaklaşma önerisini dikkate almadığının mesajını gönderdiği değerlendiriliyor.

Joe Biden yönetimi Pyongyang yönetimine yönelik Amerikan politikasını yeniden gözden geçirirken, ABD'nin 45. Başkanı Donald Trump'ın yetkilileriyle istişarelerde bulunduğu ileri sürülüyor.

Kuzey Kore'nin lideri Kim Jong-un'un aileden en büyük destekçisi olan kız kardeşi Kim Yo Jong, ABD Savunma Bakanı Austin ile ABD Dışişleri Bakanı Blinken'ın Japonya ve Güney Kore ziyaretinden kısa süre önce bir açıklama yapmış ve "Amerika yatağında rahat uyumak istiyorsa, pis kokular çıkarmaktan kaçınsın." diyerek tehdit etmişti.

Son Haberler Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@