Kimlere “Seyahat İzin Belgesi” sorulmayacak?

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin Valiliğine “Seyahat İzin Belgesi” başlıklı yeni bir ek genelge gönderildi.

Güncel 01.05.2021 - 05:39 04.05.2021 - 04:18 İlan35
Kimlere “Seyahat İzin Belgesi” sorulmayacak?

İçişleri Bakanlığının genelgesine göre; tam kapanma döneminde uygulanan kısıtlamalarda görev belgesi ve kimlik kartı bulunan, durumu koşullara uyan sporcu, yönetici, kamu görevlileri ve diğer görevlilerden ayrıca “Seyahat İzin Belgesi” sorulmayacak.

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliklerine gönderilen “Seyahat İzin Belgesi” başlıklı ek genelgede şu bilgilere yer verildi:

“Seyahat İzin Belgesi” ek genelgesi çerçevesinde, zorunlu olan bir kamu görevinin yerine getirilebilmesi için çalıştıkları kurumlar tarafından vazifelendirilmiş kamu görevlileri ile, profesyonel spor müsabakalarında görevi bulunan sporcular, yurt dışı ve yurt içi kamp ve müsabakalara katılacaklarına dair yetkili federasyonlar tarafından belge verilmiş olan millî sporcular, spor yöneticileri ve temsilci, hakem ve gözlemci gibi spor görevlilerinin her türlü ulaşım aracıyla yapacakları iller arası seyahatlerde görev belgesinin ve kimlik kartının ibrazı yeterli olacaktır. Bu kişilerden ayrıca “Seyahat İzin Belgesi” istenmeyecektir.

Uçak, otobüs, tren gibi toplu taşıma vasıtalarıyla gerçekleştirilecek yolculuklarda toplu taşıma faaliyetleri yürüten firma ya da işletmeler tarafından, yukarıda belirtilen hususlara dair kontroller yapılacaktır. Görev belgesi düzenlenmiş ve kimlik kartları bulunan bu kişilerin -ayriyeten “Seyahat İzin Belgesi” olup olmadığı sorulmadan- toplu taşıma vasıtalarına kabulleri sağlanacaktır.

Kolluk güçleri tarafından yapılacak denetim faaliyetleri sırasında durumları koşullara uyan sporcu, spor yöneticisi, spor görevlileri ve kamu görevlilerinin iller arası yolculuklarına mani olunmayacak ve kendilerine “Seyahat İzin Belgesi” sorulmayacaktır. 

Bu esaslar müvacehesinde Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27. ve 72. maddeler gereği il ya da ilçe Hıfzıssıhha Kurullarının kararları ivedi biçimde alması gerekmektedir. Uygulamalarda herhangi bir biçimde aksaklıklara meydan verilmeyecektir ve katiyen mağduriyetlere yol açılmayacaktır.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@