SGK tam tamına 37.300 TL'lik toplu ödeme yapacak. Kişiler kimlik kartları ile anında paralarını alabilecekler.

Sosyal Güvenlik Kurumu vatandaşlarına geniş bir yelpazede destek ve yardım sunmaya devam ediyor. Bu ödemelerden biri de yeni anne izin ödeneği olarak biliniyor. Devlet, çalışan kadınlara doğum izni için toplam 112 gün ödeme yapıyor.

Devletin destek ödemelerinden olan doğum izni yardımı son zamanlarda oldukça fazla merak ediliyor. SGK'dan doğum izni alan çalışan annelere bu süre boyunca ödeme yapılır. 90 günlük sigortalı olan herkes, önceki 12 aylık döneme dayalı bir destek ödemesinden yararlanabilir. 1 Ocak 2023'te asgari ücrete zam gelince destek ödemeleri de hemen arttı. Böylece tavan ve taban ödeme tutarları da belirlenmiş oldu.

Ödeme Koşulları Merak Ediliyor

SGK, hamile ve yeni anne adaylarına çok önemli doğum öncesi ve doğum sonrası hizmetler sunmaya devam ediyor. Fakat elbette ödeme yapılmadan önce birkaç koşulun karşılanması bekleniyor. Sigortanın devam etmesi halinde kadın çalışanlara hızlı bir şekilde ödeme yapılmaktadır. Doğum izni ödeneği olarak sunulan bu yardım ödeneğinden yararlanabilmek için bir önceki yılın sigortası değerlendirildiğinde 90 gün prim olması da gerekmektedir. Asgari ücret artışının ardından en düşük doğum izni ödeneği de değiştirildi ve yeni tutar belirlendi.

SGK Şahıs Ödeme Sayfasından Yardım Alınabiliyor

PTT'den çekilebilen 24.074 TL'lik ödeme 18 yaşını dolduran herkes tarafından anında kullanılabiliyor. Gerekli kriterleri karşılayan 18 yaşında kişiler bu ödemeyi diledikleri gibi alabilecekler. Devlet destekli yüzlerce yardım programıyla yoksul vatandaşlara yılda milyonlarca lira ödeniyor. PTT ayrıca Sosyal Yardımlaşma Vakıfları tarafından yapılan yardım ödemelerinin yapılmasında da kullanılmaktadır. Yılbaşı ve yardım ödemelerindeki artışın ardından ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın cepleri bir nebze olsun dolmaya başlayacak ve en son yapılan yardım kapsamında 24.000 TL'ye kadar nakit yardım almaya hak kazanacaklar. Aile Bakanlığı başvurunuz onaylandıktan sonra hemen ödeme almaya başlayabilirsiniz.

Hem Devlet hem de Aile Sosyal Hizmetleri Bakanlığı destek için çok sayıda fırsat sunmaktadır. Evde bakım maaşı, elektrik yardımı, iş göremezlik ödeneği, çeyiz yardımı, dar gelirlilere konut yardımı, cenaze yardımı, yol yardımı ve doğum izni yardım bunlar arasında sayılabilir. Ödemeler doğrudan PTT'den veya banka şubelerinden Sosyal Vakıflara başvuru yapıldıktan hemen sonra yapılır.

Elektrik Faturalarına Destek

Dar gelirlilerin en çok dikkat ettiği elektrik faturası olurken, yaşadığınız şehre göre 69 TL ile 137 TL arasında değişen fatura yardımı alabilirsiniz. Kimlik belgesi ve ev elektrik faturası ibraz edilmelidir.

Evde Bakım Maaşı

Evde bakıma ihtiyacı olan yaşlı ve engellilere verilen bu hizmet 1798 TL olarak karşımıza çıkıyordu. Fakat son fiyat artışlarından sonra şimdi 2.706 TL'ye mal oluyor.

Engelli Maaşı

Belirlenen parametreler dahilinde engelli kişi 1.035 TL'den 1.552 TL'ye yükselen yardımları almaya hak kazanıyor.

Çeyiz Yardımı

Devlet, çeyiz hesabı açanlara, çeyiz desteği aracılığıyla yardımcı oluyor. Üç ila kırk beş yıl boyunca çeyiz için birikim yapan ve 27 yaşından önce evlenmiş olan kişilere bu yardım sunulacak. Beş yılda 48 bin TL biriktiren kişi devletten 12 bin 37 TL destek alacak. Bu fırsat nişanlı çiftlere bireysel olarak sunulmakta olup, toplamda en fazla 24.074 TL destek ödemesi almaya hak kazanmaktadırlar.

Unutulan Yardımlar Var Mı?

Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek! Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek!

Son dönemde uygulamaya konulan program kapsamında almadığınız paranın olup olmadığını E-Devlet hesabınız üzerinden teyit edebilirsiniz. e-Devlet hesabınızın "SGK Şahıs Ödemesi" sayfası sizi ilgili sayfaya götürecektir.