Kimlik kartıyla PTT şubesine gidenlere en az 1420 TL veriliyor! Başvuru şartı var, tarihler belli oldu!

Kimlik kartıyla PTT şubesine gidenlere en az 1420 TL veriliyor! Başvuru şartı var, tarihler belli oldu! Herkesin merak ettiği ödemenin detayları haberimizde…

Ekonomi 24.07.2021 - 10:04 24.07.2021 - 10:04 Volkan Arık

Koronavirüs salgını ile mücadele sürecinde işten çıkarma yasağı getirilmişti. 30 Haziran'da işten çıkarma yasağının sona ermesi ile birlikte birçok vatandaş işsiz kaldı. Ancak işsiz kalan vatandaşlar için de Devlet tarafından yapılan ödemeler hala devam ediyor. Bir çok vatandaş ise işsizlik maaşı ile ilgili haklarını bilmediği için bu ödemeleri alamıyor. Peki kimler işsizlik maaşı alabilir? İşsizlik maaşı kaç ay ödeniyor? işsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır?

Kimlik kartıyla PTT şubesine gidenlere en az 1420 TL veriliyor! Başvuru şartı var, tarihler belli oldu! Sigortalı olarak çalışanların herhangi bir nedenden dolayı işveren tarafından işten çıkarılması Halinde devlet vatandaşların uğradıkları gelir kaybını belli bir süre karşılıyor. İşsizlik maaşı olarak bilinen bu kalem devlet tarafından her ay belli bir süreye kadar ödeniyor. İşsizlik maaşı başvuru şartları ve başvuru detayları haberimizde…

kimlik-kartiyla-ptt-subesine-gidenlere-en-az-1420-tl-veriliyor-basvuru-sarti-var-tarihler-belli-1

KİMLER İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLİR?

Emeklilik nedeniyle işinden ayrılan, işten istifa eden, yaş şartı dışında diğer şartları tamamladıktan sonra istifa eden işçiler işsizlik maaşı alamıyor. Fakat herhangi bir nedenden dolayı işveren tarafından kendi kusuru olmadan İşten çıkarılan işçilere işsizlik maaşı ödemesi yapılıyor. İşsizlik maaşı alabilmek için birtakım şartları yerine getirmek gerekiyor. Son 3 yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödenmiş olan ve İşten ayrılmadan önceki son 120 gün hizmet akdine tabi çalışmış olanlar ödemeden faydalanabiliyor.

kimlik-kartiyla-ptt-subesine-gidenlere-en-az-1420-tl-veriliyor-basvuru-sarti-var-tarihler-belli-2

BAŞVURULAR İŞKUR ÜZERİNDEN YAPILIYOR

İşsizlik maaşı başvuruları İŞKUR üzerinden kabul ediliyor. Ayrıca kısa çalışma ödeneği alınmaya başlanan tarihte 600 gün sağlanıyorsa bu kişilerde haksız yere işten çıkarılmaları durumunda işsizlik maaşı ödemesi alabiliyor. Askerlik nedeniyle işten ayrılanlar Ada işsizlik maaşı ödemesi yapılıyor. İşsizlik maaşı başvurusu yapmak isteyenlerin işten Çıkış belgesini aldıktan sonra 30 gün içerisinde İŞKUR'a başvurmaları gerekiyor. Başvurular illerde bulunan İŞKUR merkezlerine yapılabileceği gibi aynı zamanda iskur.gov.tr adresi ve e-devlet üzerinden de başvuru işlemleri yapılabiliyor.

kimlik-kartiyla-ptt-subesine-gidenlere-en-az-1420-tl-veriliyor-basvuru-sarti-var-tarihler-belli-3

2021 İŞSİZLİK MAAŞI KAÇ TL?

İşsizlik maaşı 2021 yılında en düşük bin 420 TL olarak veriliyor. Bu yıl en yüksek işsizlik maaşı ise 2 bin 840 lira olarak açıklandı. Yani 2021 yılında işini kaybeden 1 kişinin 10 ayda maksimum 28.400 lira alması beklenirken 6 ay en düşük maaştan işsizlik maaşı alan vatandaşlar ise 8520 lira ödeme alacak.

kimlik-kartiyla-ptt-subesine-gidenlere-en-az-1420-tl-veriliyor-basvuru-sarti-var-tarihler-belli-4

İŞSİZLİK MAAŞI KAÇ AY ALINABİLİYOR?

İşsizlik maaşı vatandaşların çalışma durumuna göre farklı sürelerde ödeniyor. Yani çalışma durumunuza göre en az 6 ay en fazla 10 ay işsizlik maaşı ödemesi alabilirsiniz. İşsizlik maaşı için yapılan başvurular takip eden ayın sonuna kadar sonuçlanıyor. Herhangi bir PTT şubesine kimlik kartı ile giderek İşsizlik maaşını çekebilirsiniz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@