Biyoteksan'ın Havelsan Mühendislik ile birlikte geliştirdiği yeni kimlik tanılama sistemi yakında başlıyor. Gelen yeni kimlik tanılama sistemi ile kimlik kontrolleri daha kolay bir hal alacak.

Biyoteksan'ın Havelsan Mühendislik ile birlikte geliştirdiği yeni kimlik tanılama sistemi yakında başlıyor. Gelen yeni kimlik tanılama sistemi ile kimlik kontrolleri daha kolay bir hal alacak. Parmak izi sisteminin gelmesiyle vatandaşlar yanlarında kimlik kartlarını taşımasa da kimlik kontrollerini sağlayabilecekler. Yeni kimlik tanılama sistemi ile kimlik kartı ve kimlik olmasa da vatandaşlar parmak izi ile tüm kontrollerini kolaylıkla yapabilecekler. Yeni kimlik tanılama sisteminin gelmesi ile kimlik tanıma, kimlik doğrulama ve adli inceleme işlemleri hem daha kolay hem de güvenilir bir şekilde yapılabilecek. Yeni gelen kimlik tanılama sistemi, çok yakında belirlenen yerlerde kullanılmaya başlayacak. Yeni parmak iziyle kimlik tanılama sistemi, ilk olarak İçişleri Bakanlığı'nda kullanılmaya başlayacak. İçişleri Bakanlığı'nda kullanılmaya başlanan yeni kimlik tanılama sistemi sonrasında hemen hemen her yerde kullanılabilecek. Yeni kimlik sisteminin çalışırlığını kontrol etmek ve alışmak adına başlangıçta İçişleri Bakanlığı'nda kullanılacak. Yeni kimlik tanılama sistemi, Mart ayı ile birlikte uygulanmaya başlanacak. Peki, kimlikler kalkıyor mu ? Parmak iziyle tanılama geldiğinde kimlikler kalkacak mı ? Yeni kimlik tanılama sistemi ne zaman başlayacak ? Yeni kimlik tanılama sistemi nedir ? İşte, kimlik kartları ve kimlikler kalkıyor parmak izi ile okuma geliyor !

Yeni Kimlik Tanılama Sistemi Nedir ?

Son gelen haberlere göre uzun süredir gelmesi ve yürürlüğe girmesi beklenen yeni kimlik tanılama sistemi geliyor. Eski usül kimlik kartı ve kimlik kullanımı son buluyor. Yeni kimlik tanılama sistemi çok yakında uygulanmaya başlayacak. Yeni kimlik tanılama sistemi Mart ayında belli başlı yerlerde uygulanmaya başlanacak. Başta belli yerlerde uygulanan yeni kimlik tanılama uygulaması sonrasında pek çok yere gelecek. Peki, yakında gelecek olan yeni kimlik tanılama sistemi nedir ?

Yeni kimlik tanılama sistemi ile artık yanınızda kimlik veya kimlik taşıma kartı kullanma devri bitiyor. Yeni kimlik tanılama sistemi ile kimlik veya kimlik kartı ile yapılan tüm işlemler ve incelemeler sadece parmak izi okuması ile halledilebilecek. Parmak izinizi sisteme okuttuğunuz zaman size sorulan veya hakkınızda merak edilen konulara anında cevap alınacak. Sicilinize, hakkınızda ceza olup olmadığına ya da buna benzer pek çok kimlik kontrol işlemlerinde kimlik kartınız olmadan sadece parmak iziniz ile işlem yapabileceksiniz.Yeni Kimlik Tanılama Sistemi Ne Zaman Geliyor ?

Kimlik ve kimlik kartları yakında kullanımdan kalkacak. Bunun yerine vatandaşlar sadece parmak izlerini sisteme okutarak tüm işlemlerini yapabilecekler. Yeni kimlik tanılama sistemi ile birlikte kimlik tanıma, kimlik doğrulama ve adli inceleme gibi konularda daha kolay ve güvenilir bir şekilde işlem yapılabilecek.

Gelen yeni kimlik tanılama sistemi ile Türkiye, kendi imkanları doğrultusunda biyometrik veri sistemi geliştiren dünyadaki 7. ülke olacaktır. Yeni kimlik tanılama sistemi ilk olarak Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nde kullanılmaya başlanacak. Sonrasında ise ikinci aşamada kimlik tanılama sistemi farklı kurumlara gelecek. Kimlik tanılama sistemi İçişleri Bakanlığı'ndan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı Kriminal Daire Başkanlığı birimlerinde de kullanılmaya başlayacak.