Daha önce kimsenin duymadığı ve kimsenin bilmediği bu para yardımıyla aylık 2000 TL ya da toplu 220 bin TL hibe parayı hemen alabilirsiniz.

Devlet tarafından sağlanan maddi durumu sıkıntıda olan vatandaşlar için birçok sosyal yardım proje bulunmaktadır. Daha önceden çok az kişinin duyduğu ve pek bilinmeyen projelerden birisi olan bu destek de ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla sağlanıyor. Bu nedenle de ödemelerden faydalanmak isteyen vatandaşların belirli zaman aralıklarıyla E-Devlet üzerinden sayfayı kontrol etmesi gerekmektedir. İşte aylık 2000 ya da toplu 220 bin TL hibe parasını almak için gerekli olan şartlar nedir? Detaylar haberimizin devamında yer alıyor.  

Devlet Destekli Yardım Nedir?

Milyonlarca emekliye az önce flaş duyuru geldi! 17-18-19-25-26-27 Ağustos’ta ek ödemeler hesaplara yatacak Milyonlarca emekliye az önce flaş duyuru geldi! 17-18-19-25-26-27 Ağustos’ta ek ödemeler hesaplara yatacak

Genellikle ekonomik açıdan zorluk yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardımcı olmak amacı ile projelerdir. Devlet bünyesi altında birçok sosyal yardım düzenleyerek milyonlarca vatandaşına yardım eli uzatıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile birlikte bu yardımlar genellikle gerçekleştiriliyor. Ekonomik olarak zorlanıyor ve dar bir gelirli aile iseniz devletin sağladığı bu yardımlardan faydalanmak için sık sık E-Devlet sitesini kontrol etmenizde fayda vardır. Sosyal yardım projelerinden bir kaçı haberimizin devamında yer alıyor.

Devlet Destekli Sosyal Yardım Projeleri

Devlet vatandaşlarına yardımcı olmak için birçok sosyal yardım projesi sağlamaktadır. Devletin sağladığı birçok yardımdan bir tanesi de vatandaşlara doğum yardımıdır. Üç çocuğa kadar yapılan bu yardımda devletin yapmış olduğu maddi yardım miktarı da çocuk sayısına bağlı olarak artmaktadır. Devlet kış aylarında ihtiyaç sahibi ailelere fatura yardımı yapılmaktadır. Okul çağındaki gençlere ve çocuklara ise eğitim desteği sağlanmaktadır.  Ailelerini kaybeden çocuklara ise yetim aylığı ödemesi yine devlet tarafından sağlanmaktadır. Ek olarak devlet aile bireylerinden birine bakmak zorunda olduğu için çalışamayan kişilere de bakım aylığı ödemesi yapmaktadır. Devletin sunduğu yardımlardan bir diğeri ise barınma yardımı oldu. Bakımsız ve eski evlerde oturan vatandaşlara hibe biçiminde ödeme verilmesi planlanmaktadır. Ayrıca tarla sahibi olan vatandaşlara prefabrik ev yapmaları için yardım sağlanmaktadır. 

Sosyal Yardımlar Bunlarla Sınırlı Değil

 Devlet vatandaşına zor günlerinde yardımcı olmak adına birçok sosyal yardım projesi uygulamaktadır. Bu yardımlar yukarıda yazanlar ile sınırlı değil. Devlet her geçen gün sosyal yardım projesi sayısını arttırmaya devam ediyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile sık sık yeni sosyal yardım paketleri ve projeleri hazırlanıp halka yardımcı olunmaya çalışılmaya devam ediyor. Yardıma ihtiyacı olan vatandaşlar ise E-Devlet sitesi üzerinden başvuruda bulunarak bu sosyal yardımlardan faydalanabilmektedir.

Sosyal Yardımlarda Aranan Kriterler

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile her geçen gün yeni bir sosyal yardım projesi devlet tarafında faaliyete geçiriliyor. İhtiyaç sahibi vatandaşlar ise E-Devlet üzerinden bu sosyal yardımlara başvuruda bulunabiliyorlar. Ancak bu sosyal yardımlardan faydalanabilmek için belirli kriterler bulunuyor. İhtiyaç sahibi ve dar gelirli aileler için faaliyete geçirilen her projede farklı kriterler aranıyor. Ancak projelerde ortak paydalar oluşuyor bu paydalardan biri kesinlikle başvuruda bulunan ailelerin gerçekten ekonomik olarak çok zor durumda kalmış olmaları ve gerçekten yardıma ihtiyacı olması oluyor. Kalburüstü bir örnek vermek gerekirse sosyal yardımdan faydalanmak için başvuruda bulunan kişinin hane içerisindeki geliri kişi başına asgari ücretin üçte birini geçmemesi gibi kriterler projelerde baz alınıyor. Başvurusu onay alan vatandaşlar ise genellikle PTT şubelerine bizzat TC kimlik kartları ile birlikte giderek ödemelerini temin edebiliyorlar.