Belçika'da üretilen Kinder markalı ürünlerin Salmonella bakterisine sebep olduğu gerekçesiyle Avrupa'da toplatılma kararı alınmıştı. Benzer bir karar Türkiye'de de verildi. Kinder Sürpriz Yumurta neden toplatılıyor? Kinder çikolata ürünleri neden toplatılıyor? Kinder sürpriz yumurtadan bakterimi bulaşıyor?

Avrupa'da bazı ülkelerde başlayan salmonelle salgını nedeniyle Kinder sürpriz yumurtalar toplatılmaya başlanmıştı. Firmadan yapılan açıklamada da belli bir tarih aralığındaki ürünlerin virüse neden olabileceği bildirilmiştir. Belirtileri arasında mide bulantısı, ishal, kusma ve Ateş gibi belirtilerin olduğu Salmonella bakterisi Türkiye'de de görülmeye başlandı. Türkiye'de Kinder sürpriz yumurta ve Kinder çikolata ürünlerin toplatılmasına karar verildi.

Tarım Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü bir son dakika açıklaması yaparak Kinder sürpriz yumurta ile ilgili değerlendirme sonuçlarını duyurdu. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada Kinder markalı bazı ürünlere yönelik toplatma kararı alındığı bildirildi.

Belçika'da üretilen parti toplatılıyor

Yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek! Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek!

“Belçika'da üretilen Kinder markalı bazı ürünlerde tespit edilen Salmonella bakterisine ilişkin süreç ilk günden itibaren Bakanlığımız Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü'nce titizlikle takip edilmekte ve gerekli kontroller yapılmaktadır.

'Analizlerde Salmonella tespiti yapılmamıştır'

Ülkemizde bugüne kadar yapılan denetimler sonucu alınan numunelerin analizlerinde Salmonella tespiti yapılmamıştır. Avrupa Birliği vakaya ilişkin güncel tespitleri bütün ülkelerle paylaşmaya devam etmektedir. Ülkemize de, 8 Temmuz 2022 tüketim tarihli, L329R03 parti numaralı Kinder Schoko Bons ve 15 Temmuz 2022 tüketim tarihli, 1336R03 parti numaralı Kinder Schoko Bons ürünlerine ilgili bildirim yapılmıştır.

Bu kapsamda bahse konu ürünler için Bakanlığımızca toplatma kararı alınmıştır. Tüketici sağlığının en üst düzeyde korunmasına yönelik resmi kontrollerimiz devam etmektedir.”