Ev sahipleri kirayı yüzde kaç artırabilecek? %25'lik sınır ne zaman kalkıyor ve kiralarda yüksek zam bekleniyor mu? Kiracıysanız ve zamla ilgili nasıl bir karar verileceğini merak ediyorsanız işte detaylar yazımızda...

Şu an hali hazırda kiraların artırımıyla ilgili yüzdelik bir sınır bulunuyor. Ev sahiplerinin bir kısmı bu sınıra itiraz etse de hızla artan enflasyondan ötürü vatandaşların zora düşebileceği belirtilmekte. Alım gücü geçtiğimiz yıllara göre daha da düştü. Asgari ücretten fazlasını kazananlar, yıllar içerisinde asgari ücretli konumuna daha da yaklaştı. Şimdi ise kira artış sınırının %25'e sabitlenme kararının sona ermesiyle beraber yüzde kaçlık zamlar kiracıları bekliyor ondan söz edelim.

Kiralar Yüzde Kaç Artacak?

Kiraların artış yüzdesi, 1 Temmuz 2023'e kadar %25 olarak sabitlendi. Üst limit olarak belirlenen bu yüzde ile beraber, yapılacak zammın oranı en yüksek bu seviyede olmak zorundadır. Sizler kiranızın %25 fazlasını hesaplayarak sözleşmenin yenilendiği aydan itibaren kiranızı ödeyebilirsiniz. Daha fazla kira isteyen ve yasal sınırların üzerinde zam yapan ev sahipleri ise %25 kararına karşı çıkamaz. Ancak 1 Temmuz'dan sonra TÜFE'nin belirlenmesiyle birlikte ödemeler yapılacak. Yani, geçtiğimiz yılın aynı ayı ile olan kıyası sonrasında üst limit belirlenecek.

Ziraat Bankası TC Kimlik Numarasına Göre Ödeme! 70.000 TL'ye Kadar Ödeme! Ziraat Bankası TC Kimlik Numarasına Göre Ödeme! 70.000 TL'ye Kadar Ödeme!

Kira Artışları Yıllık Enflasyona Bağlı!

TÜFE'nin her ay belirlendiği bilinmekte. Geçtiğimiz yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında enflasyonun ne durumda olduğu, TÜFE oranını etkiliyor. Bu da sizin için yapılacak kira zammının üst limitini oluşturmakta. Uzmanlar, %60 bandında bir zam oranı beklese de bu durum verilerle desteklenmediği için kesinlik kazandırmamakta. Temmuz ayından itibaren güncel tablo ortaya çıkacaktır.