Ev sahipleri ve kiracılar arasındaki zam tartışması hız kesmeden devam ediyor. Yüksek kira almak isteyen ev sahipleri bu kez yeni bir yönteme başvurdu. Kira süresini dolduran kiracılardan enflasyon farkı talep edilmeye başlandı. Peki, kiracılar haklarını nasıl koruyacak? Enflasyon farkı isteyen ev sahibi haklı mı? İşte detaylar…

Türkiye genelindeki kira zamları son iki yılın en önemli ana gündem maddeleri arasında yer aldı. Enflasyon oranlarının artması nedeniyle kira zammı yapmak isteyen ev sahiplerinin fahiş bedeller belirlediği görüldü. Ev sahipleri ve kiracılar arasındaki çatışmanın büyümesi nedeniyle zam oranının sabitlenmesine karar verildi. Yüzde 25’in üzerinde kira zammı talep edilmesi halinde kiracının hukuki yollara başvurmasının önü açıldı.

temel-ihtiyac-kredisi-hes-776_2-41

Fahiş kira zammı yapan ev sahipleri hakkında yasal işlem başlatıldı. Lakin, ev sahipleri ve kiracılar arasındaki çatışma son bulmadı. Ev sahipleri, yüksek kira bedeli alabilmek için yeni bir yönteme başvurdu. Kira sözleşmesinin sonuna gelen kiracıları kapsayan yeni yöntem de enflasyon farkı talep ediliyor. Geçmiş dönemlerin enflasyon farkını kiracılarından almak isteyen ev sahipleri, kiracının evi boşaltması için baskı yapıyor.

Madison Beer ifşa görüntüleriyle gündemde! Adı Kenan Yıldız ile aşk haberlerine karışmıştı! Madison Beer ifşa görüntüleriyle gündemde! Adı Kenan Yıldız ile aşk haberlerine karışmıştı!

maaş-13

Son İki Yılda Kiralara Yüzde 425 Zam

Türkiye’de son iki yılda kiralara yüzde 425 oranında zam yapıldığı tespit edildi. Yasal düzenlemenin hazırlanması ile birlikte son bir yılda kira zam oranı yüzde 209’a kadar düştü. Lakin, ev sahiplerinin kiracıları çıkararak daha yüksek fiyattan kiraya vermek için uyguladığı yöntemler bitmedi. Merkez üstü Kahramanmaraş olan ve 11 ili etkileyen deprem felaketinin ardından kira zamları yeniden gündeme geldi. Özellikle, Ankara’daki kira zamlarının yüzde 163 oranına yükseldiği belirlendi. Depremin vurduğu 11 şehre yakın yerlerde de ortalama kira zamları yüzde 153.5 oranında artış gösterdi.

paras-13

Kiracılar Enflasyon Farkı Ödemek Zorunda Değil!

Ev sahiplerinin kiracılardan talep ettiği fahiş fiyatlara karşı yasal hakların kullanılması halinde 5 yıllık kira bedeli ve faiz oranı alınabiliyor. Özellikle son dönemde ortaya çıkan enflasyon farkı talebine karşı kiracılar mahkeme yolunu tercih edebilir. 5 yıllık kira sözleşmesinin süresi dolmak üzere olan bir kiracı, ev sahibinin talep ettiği enflasyon farkını ödemek zorunda değil. Bugüne kadar mahkemeye taşınan davalarda kiracıların lehine karar verildi. Emsal niteliği taşıyan dava kararlarına göre ev sahibinin yüzde 25 oranında zam yapması mümkün değil.

maaşpromosyonu

Ev sahibinin enflasyon farkı için alacaklı takibi davası açması halinde de mahkemenin kiracının lehine karar verdiği öğrenildi. Kira sözleşmesinin sonuna gelinmesi halinde dahi kiracıların yasal hakları bulunuyor. Dolayısıyla ev sahibinin ‘’enflasyon farkını ödemezsen evimi boşalt’’ vb. gibi ifadeler kullanması halinde kiracının hukuki haklarını kullanması tavsiye ediliyor.