Ülkede yaşanan yoksullaşma ile en son barınma krizi ile karşı karşıya kalan halk şimdi de kiralarda yoğun şekilde yayılan "yıllık kira talebi" ile yıkımı yaşamaya başladı.

Artan kiralar sonrası tahsilat sorunu yaşamaya başlayan ev sahipleri, piyasada yaşanılan krizle kirayı yıllık istemeye başladılar. Daha önce yabancıya yönelik uygulanan bu talebin artık tüm piyasaya hakim olduğu görülürken konu uzmanları ise “Mülk sahibi kirayı tahsil edememekten çekiniyor. Zaten bütçesine uygun ev bulamayan vatandaş bu şartı duyunca mecburen geri dönüyor ve dolayısı ile de genelde yabancılar kiralıyor” sözleri ile durumu açıklıyorlar.

Evlerini yüksek fiyatla başkasına kiralamak için yapılan tahliye baskıları artarken kiraıların yaşadığı son darbe "yıllık kira talebi" olurken emlakçıların "genelde yabancılar kiralıyor” açıklaması ise artık Türkiye'nin Türkler için barınılmaz olduğunu gösteriyor.

Kİra Sözleşmesi Bitiminde Kiracı Tahliyesi | Tekcan Hukuk Bürosu

Sektörde yaşananları fırsata çevirmeye çalışan ev sahipleri son dönemde yaşadıkaları kira tahsilatı sorunu sonrası çareyi "yıllık peşin kira" talebinde bulurken kiracılar ise bu duruma herhangi bir çare bulabilecek görünmüyor.

Geçmiş yıllarda yabancı vatandaşlar için uygulanan "yıllık kira" uygulaması yaygınlaşırken Yeniçağ'da yer alan habere göre İstanbul Ispartakule bölgesinde faaliyet gösteren Emlak Danışmanı, yaşanan durumu “Eskiden yabancı vatandaşlardan ödeme yapmadan gider endişe ile yıllık kira istenirdi. Yabancı sayısı arttıkça bu uygulama arttı ve bugün yerli yabancı ayrımı kalmadı. Şimdi bize ev sahipleri ‘kim gelirse gelsin peşin almadan evi vermem’ diyor. Neden dediğimizde ise ‘Kiracı ile uğraşamam’ yanıtını alıyoruz. Düzenli ödeme alamamaktan çekiniyorlar. Kiralar son 1 yılda öyle hızlı arttı ki şu an yıllık kira ciddi bir tutar. Eskiden 2 bin lira olan ev için toplu ödeme çok anlam ifade etmiyordu. Şimdi o ev 8 bin lira olunca toplu para almak daha cazip hale geldi. Ancak ev bakmaya gelen vatandaşlar bu rakamı karşılayamıyor. Ağırlıklı olarak yine yabancı tamam diyerek kiralıyor.” sözleri ile özetliyor.

Kiracı - Eski Türk Filmi Tek Parça - YouTube

Türkiye'nin Yoksulluk Sonrası "Uyuşturucu" İle imtihanı! Ülke Uyuşturucu Yuvasına da Döndü! Türkiye'de Neler Oldu? Türkiye'nin Yoksulluk Sonrası "Uyuşturucu" İle imtihanı! Ülke Uyuşturucu Yuvasına da Döndü! Türkiye'de Neler Oldu?