Kiracı ve en sahipleri arasında yaşanan anlaşmazlıklar her geçen gün farklı bir boyut almaya devam ediyor. Ev sahipleri evlerini daha yüksek fiyatlara kiraya vermek için kiracıları çıkarmanın farklı yöntemlerine başvuruyor. Kiracısını çıkarmak isteyen ev sahipleri şimdi başka bir yöntem buldu. İşte detaylar…

Kiracı ve en sahipleri arasında yaşanan anlaşmazlıklar her geçen gün farklı bir boyut almaya devam ediyor. Ev sahipleri evlerini daha yüksek fiyatlara kiraya vermek için kiracıları çıkarmanın farklı yöntemlerine başvuruyor. Kiracısını çıkarmak isteyen ev sahipleri şimdi başka bir yöntem buldu. İşte detaylar…

TC Kimlik Son Rakamları 0-2-4-6-8 Olanlar Dikkat! 90.000 TL'ye Kadar Ödeme Verilecek TC Kimlik Son Rakamları 0-2-4-6-8 Olanlar Dikkat! 90.000 TL'ye Kadar Ödeme Verilecek


Son zamanlarda kiracı ve ev sahipleri arasında artan anlaşmazlıklar gündemde yer almaya devam ediyor. Bu bağlamda ev sahipleri evlerini daha yüksek kiraya vermek için kiracılarını evden çıkarmak istiyor. Dolayısı ile kiracı ve ev sahibi arasında gerginlikler artıyor. Ev sahipleri kiracıları çıkarmak için yeni yöntemlere başvuruyor. 

evsahibiolmak.1-780x520


Kiracıları İlgilendiriyor!


Geçtiğimiz yılın en sıkıntılı gündeminde yer alan konuları arasında yer alan fahiş kira fiyatlarından kaynaklı ev sahibi ve kiracılar arasında birçok konuda anlaşmazlıklar ortaya çıkmıştı. Hatta bu dönemde avukatların söylemleri doğrultusunda ev sahibi ve kiracılar arasında açılan davaların sayısında artış olduğu belirtildi. Dolayısı ile resmi olarak bazı düzenlemeler yapıldı ancak bu düzenlemeler geçici olduğundan dolayı soruna tam olarak çözüm bulunmadığını ifade edebiliriz. 


2022 yılı küresel piyasalarda da yüksek enflasyon ile mücadele açısından kötü bir yıl oldu diyebiliriz. Yüksek enflasyonun temelinde doğrudan olmasa da dolaylı olarak iklim değişikliğinin olduğunu ifade edebiliriz. Şimdi bu nasıl oluyor diye soranlar olacaktır.

Şöyle ki 2019 yılında Çin’ de ortaya çıkan korona virüs salgını bütün dünyayı etkisi altına aldığından dolayı günlerce kapanmalar oluştu ve buna bağlı olarak da tedarik zincirinde kopmalar meydana geldi. Bu salgının temelinde de iklim krizi olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısı ile iklim değişikliğinin yol açtığı şeylerden bir tanesi de salgın olduğundan küresel piyasalarda yaşanan yüksek enflasyonun temelinde bunun olduğunu söyleyebiliriz. 


Küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler uluslararası sistemdeki yapıdan kaynaklı ulusal ekonomileri de etkilemektedir. Bu etkileme olumlu ve olumsuz iki farklı şekilde gerçekleşebilir. Dolayısı ile Türkiye’ de de hemen hemen her sektörde yüksek enflasyon rakamlarından dolayı zam yapılmaktadır. Zam yapılan bir sektör de ev kiraları oldu.

2017-ev-sahibi-olmak.3.-1-780x520


Ev Sahiplerinin Oyununa Gelmeyin!


Yaşanan gelişmelere biraz da olsa değinmeye çalıştık. Fahiş kira bedellerinden şikayetçi olan kiracılar için her ne kadar resmi bir düzenleme geçici olarak yapılsa da yüksek kiralara bir çözüm üretilemedi. Dolayısı ile bu dönemde kiracı ve ev sahipleri arasında anlaşmazlıklar arttı.


Ev sahipleri evlerini daha yüksek fiyatlara kiraya vermek için kiracıları evlerinden çıkarmak için çeşitli yöntemlere başvurmaya devam ediyor. Ev sahipleri kiracıyı çıkarmak için banka hesaplarını bile kapatma yöntemine başvurmuştu. Bu şekilde kiracı kirayı ödemediğinden dolayı tahliye nedeni oluşturabiliyordu. 


Yaşanan mağduriyetin önüne geçmek için kiracılar kiralarını PTT’ ye yatırıyorlardı. Dolayısı ile ev sahipleri burada da yeni bir yöntem buldular. Bu bağlamda ev sahipleri PTT hesaplarını bloke etmeye başladılar. Bu şekilde de kiracıları kiralarını ödemedikleri gerekçesi ile evi boşaltabileceklerdi. Burada Hukukçular kiracılar için bir çözüm buldu. Hukukçular adliyelerin kiraz anlaşmazlığı davaları ile dolu olduğunu da vurguladılar.

Hukukçuların açıklamalarına göre ev sahiplerinin bu hesap kapatma olayına art niyetli bularak kiracıların şikayetçi olabileceğini vurguladılar. Kiracıların mahkeme yolu ile kirasını ödeyemediğini ve buna bir çözüm bulunması gerektiğini hukukçular öneriyor. Bu bağlamda Avukat Yasin Özkan’ ın açıklamalarına göre mahkeme ev sahibi adına bir hesap açıyor. Ardından kiracı bu açılan hesaba kirayı yatırıyor ve tahliye de söz konusu olmuyor. Kiracıların bu yöntemine karşı oluşturulan çözüm en azından evden çıkarılmasını önleyecek bir çözüm olmuştur.