Kira ödemelerinizi bankan hesabınız üzerinden (IBAN ile) yapıyorsanız dikkat. Açıklama kısmına kira için ödeme yaptığınızı belirtiyor musunuz? Uzmanlar uyarıyor...

Mevduat Faiz Oranları Bu Sefer Düştü! Bankaların 1-3 Ay Arası Faiz Oranları Dipte! Mevduat Faiz Oranları Bu Sefer Düştü! Bankaların 1-3 Ay Arası Faiz Oranları Dipte!

Uzmanlar, son zamanlardaki ev sahibi ve kiracı arasındaki tartışmalara dikkat çekti. Kira fiyatlarının yanı sıra kira ödeme yöntemine de dikkat etmeniz gerekebilir. Son dönemlerde, ev sahipleri ve kiracılar arasındaki anlaşmazlıkların merkezinde sıkça fahiş kira fiyatları ve ödeme yöntemleri yer alıyor. Bu anlaşmazlıkların bir kısmı, özellikle IBAN üzerinden yapılan kira ödemeleri nedeniyle davalara konu olmaya başladı. Yargıtay'ın konuyla ilgili son kararı, mülk sahipleri ve kiracılar arasındaki gerilimi daha da artırabilecek bir gelişme olarak öne çıkıyor.

Havale Açıklamasına "Kira" Yazmamak Sorun Olur mu?

Kira ödemesi yaparken, eğer IBAN üzerinden havale yapacaksanız açıklama kısmına kira yazmanız sizin için hukuki açıdan bir avantajdır. Ancak bunu yapmayan kişilerin aksi bir sorunla karşılaşacağını da düşünmüyoruz. Yine de uzman bir avukattan destek almalı ve mevcutta böyle bir probleminiz varsa profesyonel bir şekilde konuya yaklaşmalısınız.

Bir ev sahibi, kiracısının banka aracılığıyla gerçekleştirdiği kira ödemesinin eksik olduğunu iddia ederek, tahliye davası açtı. Bu dava, IBAN ile yapılan ödemelerde bankanın kestiği havale ücretlerinin "eksik kira" olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceği sorusunu gündeme getirdi. Avukat Cansen Erdoğan'a göre, kiracı-ev sahibi anlaşmazlıklarında kira bedelinin ödenme şekli kadar, ödemenin yapıldığı yöntem de sıkça tartışma konusu oluyor.

Bankaların sunduğu "havale" işlemleri, bankacılık mevzuatı ve Borçlar Kanunu'nun 457-462. maddeleri kapsamında düzenlenir. Yargıtay'ın kararına göre, banka işlemleri nedeniyle oluşan masraflar, kiracının yükümlülüğünde olup, bu masrafların ödenmemesi kiracının temerrüde düşmesine neden olabilir. Yargıtay Genel Kurulu'nun kararları, kiracının kira bedelini tam ve eksiksiz olarak ev sahibine ödemekle yükümlü olduğunu vurgulamaktadır. Bu karar, özellikle IBAN üzerinden kira ödemesi yapan kiracılar için önemli bir uyarı niteliği taşıyor. Kiracılar, kira ödemelerini yaparken banka tarafından yapılan kesintilere dikkat etmeli ve bu kesintileri kira bedeline ekleyerek ödemelerini gerçekleştirmelidir. Aksi takdirde, tahliye gibi ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalabilirler.