Kırgızistan, teknoloji transferinde bölgesel bir merkez olmak için iddialı bir hedef belirledi

ırgızistan, teknoloji transferinde bölgesel bir merkez olmak için iddialı bir hedef belirledi. Bu, Kırgızistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sooronbay Jeenbekov'un Bişkek'te gerçekleşen "Kamu yönetimi ve hizmetlerinde yenilikler" konferansının katılımcıların

Dünya 19.01.2019 - 18:51 04.05.2021 - 04:26 İlan35
ırgızistan, teknoloji transferinde bölgesel bir merkez olmak için iddialı bir hedef belirledi. Bu, Kırgızistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sooronbay Jeenbekov'un Bişkek'te gerçekleşen "Kamu yönetimi ve hizmetlerinde yenilikler" konferansının katılımcılarına temyizinde belirtildi.

“2019, Bölgesel Kalkınma ve Ülkenin Dijitalleşmesi Yılı ilan edildi. Kırgızistan, küresel dijital dünyadaki haklı yerini almalı. Ülkeyi dijitalleşmenin ön saflarına getirme sorununu çözmemiz gerekiyor. Başkanın adresi, teknoloji transferinde bölgesel bir merkez olmak için iddialı bir hedef belirledik ”dedi.

“Ülkemiz gelişmiş ülkelerden gelen teknolojilerde uzmanlaşabilir ve yayabilir. Konferans katılımcılarına en son teknolojik çözümlerin şefi olmalı, kendi teknolojilerimizi geliştirmeliyiz ”dedi.

S. Jeenbekov, devletin teknoloji projelerinin, iç kalkınma şirketlerinin, teknoloji parklarının ve laboratuvarların yaratılmasını teşvik edeceğini belirtti. “Bilgi ve teknoloji, ülkelerin rekabet avantajı için önemli bir araç haline geldi. Bu nedenle, BT sektörünün rolü temel rollerden biri ”dedi.

Cumhurbaşkanının adresi, Cumhurbaşkanlığı altındaki Kamu Yönetimi Akademisi temelinde bir Dijital Yeniden Eğitim Merkezi kurma talimatı aldıklarını belirtti.

“Engeller kaldırılmalı, karar alma hızı arttırılmalı, yenilikçi start-up'ları desteklemek için öncelikler gönderilmelidir. Devlet kurumları, uygun bir ortam yaratmayı ve yeniliği desteklemeyi amaçlamalıdır. Ülke genelinde genişbant İnternet erişimi sağlamak gereklidir. İkincisi, devlet, özel sektör ve vatandaşlar arasındaki etkileşim için yeni bir platforma ihtiyacımız var. Elektronik ortamda devlet hizmetleri sadece şehir sakinleri için değil, köy sakinleri için de geçerli olmalıdır. Herkese evden çıkmadan alınabilecek hızlı ve kaliteli kamu hizmetleri sağlanmalıdır. Bu amaçla, yıl sonuna kadar "Turnd" elektronik sistemi tamamen uygulanacaktır. Cumhurbaşkanının adresi, ayrıca, nakit dışı bir online ödeme ve ödeme sistemi başlatmak için de gerekli ”dedi.

“Şimdi her zamankinden daha fazla, genel sonuçlara odaklanmak önemlidir. Devletin, iş dünyasının ve toplumun tek bir yönde birleşmesi gerekiyor - herkes ülkenin dijitalleşmesini öncelikli olarak görmeli ”dedi.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@