Kırım'da savaş gibi tatbikat!

Rusya Savunma Bakanlığı, işgal ettikleri Kırım'da düzenledikleri tatbikata 10.000'den fazla asker ile 40 savaş gemisi ve 20 savaş destek gemisinin katılım sağladığını bildirdi.

Dünya 23.04.2021 - 06:10 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Rusya ordusu, Ukrayna'nın güneydoğusunda bulunan Donbass bölgesindeki gerilim sebebiyle tansiyonun yükseldiği Karadeniz'de kapsamlı bir askerî tatbikat düzenliyor. Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, işgal altındaki Kırım'da düzenlenen askerî tatbikata 10.000'in üzerinde asker, 40 savaş gemisi ve 20 savaş destek gemisinin katıldığı belirtildi.

Rusya'nın Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Güney Askerî Bölge ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından gerçekleştirilen özel tatbikatın olacağı Kırım'a geldi.

Sergey Şoygu kritik bölgeye geldi

Kırım’daki askerî tatbikat ile ilgili yetkililerin verdiği bilgileri dinleyen Rusya'nın Savunma Bakanı Sergey Şoygu, tatbikat hazırlığının devam ettiği bölgedeki Rus kara ve deniz kuvvetlerinin hazırlıklarını denetledi. Bakan Şoygu, Güney Askerî Bölge Komutanı olan Albay General Aleksandr Dvornikov tarafından, düzenlenecek askerî tatbikatın planlarına dair yapılan sunumu izledi. Opuk eğitimler bölgesinde gerçekleştirilecek askerî tatbikata, Rus Hava Kuvvetleri dışında, Rus donanmasından çok sayıda savaş gemisi ile hücum botu ve hava savunma birlikleri görev alacak. Rusya'nın Hazar Donanma Filosunun bir parçası olan Karadeniz Filosunun da katılacağı askerî tatbikatta, kıyı birliklerine bağlı askerî birimler ve Güney Ordusu'nun Hava Kuvvetleri birlikleri de görev alacak.

Tatbikat opuk eğitim sahasında yapılacak

Tatbikata az zaman kaldığı ve hazırlıkların da son aşamaya geldiği belirtilen Rusya Savunma Bakanlığının açıklamasında, tatbikat bölgesine kıyı güçlerinin kontrolünde olan füze sistemlerinin de konuşlandırıldı bilgisi paylaşıldı.

Askerî tatbikatın düzenleneceği Kırım’da bulunan Opuk eğitim sahası, Kırım'ın güneydoğu kıyısında yer alan liman kenti Feodesya’ya 60 kilometre, Kerç'e 40 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Askerî tatbikatın düzenleneceği alan ön cephe olarak 30 kilometre uzunluğa ve 15 kilometre derinliğe sahip. Hayli geniş alana yayılmış Opuk eğitim sahası, kıyı savunma tatbikatları için ideal koşullar tanıyor. Diğer taraftan, Rusya Savunma Bakanlığı, Karadeniz'in bazı bölgelerinde 24 Nisan 2021 tarihinden 31 Ekim 2021 tarihine kadar yabancı savaş gemileriyle diğer devlet gemilerinin Rusya’ya ait olan karasularından geçiş haklarını kullanılmalarını askıya aldığını yayımladığı NOTAM ile ilan etmişti.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@