Vatandaşların elektrik faturası çilesi bitmiyor. Yılbaşından itibaren kademeli tarife uygulaması başlarken elektrik faturalarını ödemek için neredeyse Kredi çekmek gerekiyor. Ancak daha bitmedi. Özellikle kış ayları bittikten sonra elektrik faturalarının düşmesini bekleyen vatandaşlara yeni kötü haber geldi. Çünkü elektriğe zam geliyor. Nisan ayında elektrik faturaları yüzde yirmi zamlı olarak kesilecek. Ayrıca nisan ayında zam gelmemesi durumunda Temmuz ayında elektriğe %100 zam beklentisi var.

Kış bitti, elektrik faturaları düşecek derken yeni zam yolda! Bu faturaları ödemek için kredi çekmek gerek! Koronavirüs salgını ve ardından başlayan Rusya Ukrayna Savaşı ile birlikte tüm dünyada enerji krizi devam ediyor. Birçok ülke Rusya'ya ambargo uyguladı ancak beraberinde doğalgaz tedariki sorunu geldi. Doğalgaz sorunu ile birlikte elektrik üretiminde de sorunlar yaşanmaya başladı. Bu nedenle elektrik zammı artık kaçınılmaz hale geldi. Ülkemizde yaşanan ekonomik kriz ile birlikte de Nisan ayında elektrik faturalarına yansıyacak yeni bir zam kapıya dayandı. Enerji sektörü her hafta daha da artmaya devam ederken nisan ayında elektrik faturalarına yüzde yirmi zam geleceği konuşuluyor.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Personel Alımı İlanı Paylaştı! İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Personel Alımı İlanı Paylaştı!

2022’den de umudu kestik

Koronavirüs salgını 2020 yılında Türkiye'de başlaması ile birlikte insanlar yılın bitmesini ve yeni yıla girmeyi umutla beklemişti. Ancak her geçen yıl birbirinden daha kötü olmaya devam ediyor. 2022 yılının başından bu yana neredeyse tüm ürünlere zam üstüne zam gelirken özellikle her gün Artan enerji fiyatları nedeniyle vatandaşlar isyan etme noktasına geldi. Yılbaşında elektrik faturalarına yapılan zam ve aynı zamanda kademeli tarifeye geçilmesi ile birlikte elektrik faturalarına ödeyebilmek için artık Kredi çekmek gerekiyor. Ancak bu zamlar da kesmedi yenisi geliyor.

kis-bitti-elektrik-faturalari-dusecek-derken-yeni-zam-yolda-bu-faturalari-odemek-icin-kredi-cekm-2

Enerji fiyatları her gün artıyor

Dolar ve altın her geçen gün artmaya devam ederken bir yandan da Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan Savaş tedarik sorununu beraberinde getirdi. Üretim maliyetlerinin karşılanması için elektrik faturalarına Nisan ayında bir kez daha zam yapılacağı öne sürüldü. Alınan bilgiye göre enerji şirketleri şu anda kilovatsaat başına 1.75 TL maliyet ödüyor. ancak yılbaşında elektrik faturalarını düşürmek için uygulanan indirim bunun çok altında kaldı. Bu nedenle de Nisan ayında tüm tüketicileri kapsayacak şekilde zam yapılacak. Zam oranının ise yüzde yirmi olacağı tahmin ediliyor.

kis-bitti-elektrik-faturalari-dusecek-derken-yeni-zam-yolda-bu-faturalari-odemek-icin-kredi-cekm-3

Temmuz ayında %100 zam gelebilir

Elektrik sektöründe görev alan temsilciler ise nisan ayında bu zammın kesin gibi görüldüğünü dile getirdi. Ancak beklenen zam yapılmazsa ya da ertelenirse Temmuz ayında vatandaşları %100 zam bekliyor. EPDK, vatandaşları rahatlatmak için 2 tarife dönemi boyunca söz konusu zammı erteleyebilir. Ancak bu durumda da görevli tedarik şirketleri zarar edebilir.