Hayvanlarla ilgili bazı araştırmalar yürüten bir dernek göç eden ayıların hareketlerini incelemek için verici yerleştirerek bir dişi boz ayıyı takibe aldı. Sakin tavırları sebebiyle "Arkadaş" adı verilen 86 kilogram ağırlığındaki boz ayı, uzun yolculuğun

Hayvanlarla ilgili bazı araştırmalar yürüten bir dernek göç eden ayıların hareketlerini incelemek için verici yerleştirerek bir dişi boz ayıyı takibe aldı. Sakin tavırları sebebiyle "Arkadaş" adı verilen 86 kilogram ağırlığındaki boz ayı, uzun yolculuğuna Kars'tan başladı.Yolculuğu 141 gün boyunca takip edilen boz ayının Artvin'in Ardanuç ilçesine gittiği öğrenildi. Halen daha kış uykusuna yatmayan boz ayının yiyecek ve eş aradığı kaydedildi. Dernek koordinatörü Emrah Çoban, Sarıkamış'ta bulunan boz ayıların bu bölgelere göç ettiğini daha önceleri yaptıkları araştırmalarla tespit ettiklerini belirtti.


"Boz ayıların göç ettiğini dünyaya duyurduk"


Verici yerleştirdikleri boz ayının 141 günde Artvin'e gittiğini kaydeden Çoban, boz ayıların göç ettiğini tüm dünyaya duyurduklarını belirtti. Boz ayıların göç sebeplerini daha derin şekilde araştıracaklarını kaydeden Çoban, "Arkadaş" adını verdikleri boz ayının yolculuğundan bazı kareleri paylaştı.