Kısa Çalışma Ödeneği, Nakdi Ücret Desteği, İşten Çıkarma Yasağı Bugün Sona Eriyor

Pandemi sürecinde çalışanların ekonomik olarak mağduriyete azaltmak adına ve istihdamı korumak adına sağlana kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği ve işten çıkarma yasağı 30 Haziran sona eriyor.

Gündem 30.06.2021 - 13:08 30.06.2021 - 13:10 Berkay Keskin

Koronavirüs salgını boyunca,  hem çalışana hem işverenlere destek olmak amacıyla şartlar esnetilerek uygulanan ve 3 milyondan fazla çalışanın faydalandığı kısa çalışma  ödeneği  için belirlenen tarihin sonuna gelindi. İşten  çıkarma yasağının sonuna gelindi. Konu ile ilişkili olarak yeni karar alınmaması  halinde ödenekten faydalananlara temmuz ayında son kez ödeme yapılacak Mart 2020 tarihinden bu yana uygulanan kısa çalışma ödeneğinde süre bugün itibarıyla sona eriyor.

İş Dünyasından Talep Var 

İş dünyası ise, kısa çalışma ödeneğinin 2021 yılının sonuna kadar devam etmesi talebinde bulunuyor . Bu talep için henüz net bir şekilde sonuca ulaşmadı.

İşten  çıkarma yasağı sona eriyor,  konu ile ilişkili olarak yeni karar alınmaması  halinde ödenekten faydalananlara temmuz ayında son kez ödeme yapılacak. Bugün fesih yasağı ve dolayısıyla tek taraflı ücretsiz izne gönderme hakkı veren geçici madde hükümleri ortadan kalkıyor. Yeni bir uzatma kararı çıkmaz ise,  30 Haziran tarihinden itibaren artık  normal düzene geçiliyor.

Primler 30 gün üzerinden yatırılacak,  kısa çalışma ödeneği  sonlanacağından dolayı  işçilerin primleri 30 gün üzerinden yatırılacak, mesailer haftalık 45 saat olarak uygulanıp maaşlar ise tam olarak ödenecek.

Kısa Çalışma Uygulaması Nedir?

Genel ekonomik, sektörel veya bölgesel kriz ya da zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma Saatlerini geçici bir biçimde en az üçte bir oranında azaltılmaya gidilmesi veya süreklilik şartı aranmaksızın işyerinde yürütülen faaliyetin tamamı ile ya da kısmen minimum 4 hafta süreyle durdurulması durumunda, işyerinde üç ay süreyi aşmamak kaydıyla sigortalı çalışanlara, çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır.
 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@