Kısa çalışma ödeneğine ilişkin flaş gelişme: Uzatıldı!

Türkiye'de bütün sektörlere yönelik kısa çalışma ödeneği uygulamasının Haziran ayının sonuna kadar uzatıldığı bildirildi. 

Ekonomi 21.04.2021 - 16:13 04.05.2021 - 04:19 İlan35

Kısa çalışma ödeneğinin süresi uzatılacak mı? sorusunun yanıtı merakla bekleniyordu. 

Kısa çalışma ödeneğine ilişkin flaş bir gelişme yaşandı. Konuya ilişkin açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bütün sektörlere yönelik kısa çalışma ödeneği uygulamasına Nisan-Mayıs-Haziran aylarında devam edileceğini bildirdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, turizmcilere Katma Değer Vergisi (KDV) hakkında da müjde verdi. Erdoğan, Mayıs ayında bitecek olan Katma Değer Vergisi (KDV) indirimlerinin turizm sektöründe Haziran ayının bitimine dek süreceğini duyurdu. 

Kısa çalışma ödeneği nedir?

Bölgesel, ekonomik ve sektörel anlamda kriz yaşanması ya da zorlayıcı nedenlerin ortaya çıkması üzerine iş yerlerinde haftalık mesai saatlerinin geçici süreyle minimum 3'te bir oranında düşürülmesi ya da devamlılık şartı gözetmeksizin iş yerlerinde çalışmalara tümüyle ya da kısmi olarak minimum 4 hafta boyunca son verilmesi durumunda, iş yerlerinde 3 ayı geçmeyecek şekilde sigortalı çalışanlara "çalışamadıkları süre için" maddi destek veren uygulamaya kısa çalışma ödeneği deniyor. 

Kısa çalışma ödeneği ne zaman sonlanmıştı?

31 Mart 2021'de kısa çalışma ödeneği uygulaması sonlanmıştı. 

Hisarcıklıoğlu'ndan "Uzatılsın" talebi

TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, konuya ilişkin daha önce yaptığı açıklamada, kısa çalışma ödeneğinin tekrar hayata geçirilmesi için çağrıda bulunmuştu. Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Hisarcıklıoğlu, koronavirüs döneminde firmaların yaşadıkları sorunların artış gösterdiğini belirterek, kısa çalışma ödeneğinin tekrar başlatılması gerektiğini dile getirmişti. Hisarcıklıoğlu, kamuya gerçekleştirilecek olan vergi gibi ödemelerin ertelenmesi için çağrıda bulunmuş, firmalara kredi bakımından yeni desteklerin verilmesi gerektiğini kaydetmişti. 

Kısa çalışma ödeneğine nasıl başvurulur? 

Kısa çalışma ödeneğine başvurmak isteyen işveren, öncelikle talep formunu doldurur. İşveren, aynı zamanda kısa çalışma uygulanacak olan personel listesini de doldurur. Bu formlar daha sonra İŞKUR birimine ait mail adresine gönderilir. İŞKUR temsilcisi de herhangi bir eksiklik tespit edilmesi durumunda mail aracılığıyla işverene geri bildirimde bulunur. Kısa çalışma ödemeleri PTT Bank vasıtasıyla yapılır. Kısa çalışma ödemeleri, bir aylık brüt asgari ücretin yüzde 150'sini aşamaz.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@