Kızıl Gezegen Mars nasıl kokuyor?

Bilime merak duyan birçok kişi küçük yaşlardan beri gökyüzünün neden mavi olduğunu ve evrenin gerçek rengini merak etmiştir. Bu sorularla birlikte Mars'ın nasıl koktuğuna dair soruların cevapları da haberimizde.

Teknoloji 03.05.2021 - 13:01 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Küçükken astronot olmayı hayal etmiş, dergilerde ve televizyonlarda gördüğü sonsuz uzayın bilinmeyenlerine ilgi duymuş birçok kişi öğrendiği bilgiler sayesinde zaman zaman hayrete kapılmıştır. Venüs'ün diğer gezegenlerin tersi istikametinde dönen tek gezegen olduğunun öğrenilmesi de hayret ve merak uyandıran bilgilerden biri olarak yıllardır araştırma konusu oldu. Yaklaşık 480 santigrat derecelik yüzey sıcaklığına sahip bu gezegenin neden saat yönünde döndüğü anlaşılmaya çalışıldı. 

Venüs neden ters dönüyor?

Güneş'in batıdan doğup doğudan battığı Venüs'ün bu şekilde dönmesine sebep olan olayın ne olduğu uzun yıllar boyunca tartışıldı. Bu duruma getirilen açıklamalardan biri, eskiden saatin tersi yönünde dönen Venüs'e çarpan devasa bir gök cisminin bu gezegenin dönüş yönünü değiştirdiğiydi. Ortaya atılan ikinci açıklama ise çok daha az dramatik. Bu açıklamaya göre Güneş'in güçlü etkisi sayesinde atmosferi çekilen ve yüzeyindeki suları kaybeden Venüs'ün dönüş hızı, diğer gezegenlerin de etkisiyle yavaşladı. Sonuç olarak Venüs, saat yönünde dönmeye başladı.

Gökyüzünün rengi neden mavi?

Dünya'da gökyüzü renginin neden mavi olduğu sorusu da yıllardır cevabı merak edilen sorulardan biri oldu. Güneş'ten yayılan beyaz ışığın Dünya atmosferine temas etmesiyle birlikte renk değişiminin gerçekleştiği kaydedildi.

Verilen bilgiye göre atmosferde hava molekülleriyle karşılaşan ışın demetleri, Güneş'ten yayılan turuncu, kırmızı, sarı, yeşil, mor, mavi ve lacivert renklerlere ayrılıyor. Gökyüzünün bu renkler arasında en hızlı olanı mavi olduğu için ise gökyüzü bu renkte görünüyor.

Mars'ın kokusu nasıl?

Son yıllarda artan Mars görevleri ise bu gezegene duyulan merakı daha da artırdı. NASA'ın Perseverance (Azim) adlı aracı, üzerinde bulunan mini helikopter olan Ingenuity ile beraber Mars yüzeyine indi. Çin'in Tienvin-1 aracı ile Birleşik Arap Emirlikleri'nin Hope adlı aracı ise gezegenin yörüngesine sabitlenerek araştırmalarına başladı. 

Elon Musk'ın "Mars'ı yaşanabilir hale getirme" hedefiyle ilgili yapılan yorumlarda bu gezegende yaşamanın nasıl bir his olacağı tartışılıyor. Bilim insanlarının yaptıkları araştırmalara göre, atmosferinde yoğun oranda hidrojen sülfat gazı bulunan Mars'ın bozulmuş yumurtayı andıran bir kokuya sahip olduğu kaydedildi.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@