KKK aşısı nedir?

Sağlık Bakanlığı tarafından ilkokul ve ortaöğretimde eğitim gören çocuklara düzenli aşılar yapılmaktadır. Peki, KKK aşısının açılımı nedir?

Gündem 27.06.2021 - 00:39 27.06.2021 - 00:40 Berkay Keskin

KKK aşısı kaç yaşında yapılır? KKK aşısının yan etkileri var mıdır? KKK aşısı en geç yaşına kadar yapılmalıdır? İşte detaylar…

Sağlık Bakanlığına bağlı Bağışıklama Danışma Kurulu tarafından tavsiye edilen aşılar yıl boyunca uygulanmaktadır. Covid-19 süreci ile birlikte hastalıklara karşı aşı tedavisinin önemi ortaya çıktı. Özellikle ilkokul ve ortaöğretim eğitimi gören çocukların aşılanarak hastalıklardan korunması gerekebiliyor. Bulaşıcı hastalık konumunda bulunan dörtlü karma, kızamak, kızamıkçık, kabakulak, boğmaca, difteri, tetanoz ve çocuk felci aşılarının mutlaka yapılması gerekiyor. 81 ilde bulunan İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından aşılar, okullarda yapılıyor. Ayrıca, Aile Hekimliği Birimleri tarafından da aşı uygulaması gerçekleştirilebilir. 

KKK aşısının açılımı ve önemi

KKK aşısı kızamık, kızamıkçık, kabakulak hastalıklarına karşı önlem amacıyla vurulan aşıdır. Çocukluk dönemi aşıları arasında en önemlidir. KKK aşısı her çocuğa iki doz verilmektedir. İlk doz için çocuğun 1 yaşında olması gerekmektedir. İkinci doz aşı ise ilköğretim 1. sınıfta uygulanmaktadır. Aşı takviminde yer aldığı için devlet tarafından ücretsiz verilmektedir. KKK aşısının yan etkileri arasında ateşlenme ve halsizlik vardı. Aşıdan sonraki 48 saat boyunca bölgesel ağrılar ortaya çıkabilir. KKK aşısı tek seferde üç hastalıktan korunmaya vaad ettiği için dünya genelinde kullanılmaktadır. Kızamık, kızamıkçık ve kabakulak hastalıkları bulaşıcı özellikler taşımaktadır. Yoğun ateşlenmeye, tükürük bezlerinde şişmeye ve döküntüye neden olur. Solunum yollarında kalıcı rahatsızlıkların oluşmasını sağlayabilir. Bu nedenle KKK aşısının mutlaka uygulanması gerekmektedir.

KKK aşısını kimler yaptıramaz?

KKK aşısı çocukluk döneminde yapılması tavsiye edilmektedir. Lakin, KKK aşısı olmayan kişiler ilerleyen yaşlarda da aşı yaptırabilir. Gebe döneminde bulunan veya aşıdan sonraki 4 hafta içerisinde gebe kalmayı planlayanlar yaptıramaz. Yeni doğum yapan ve bebeğini emziren anneler de KKK aşısı yaptıramaz. Yumurta ve jelatin gibi alerjik reaksiyonu bulunan kişilere de tavsiye edilmez.
 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@