Hazine ve Maliye Bakanlığı yine Kur Korumalı Mevduat hesaplarına ödenen rakam ile dikkat çekti.

Haziran Ayına ilişkin bütçe verilerin göre 31,1 milyar TL açık veren Hazine ve Maliye Bakanlığı yine ülkenin gündemi oldu.

Haziran verileri sonrası, bu yılın ilk yarısında Kur Korumalı TL Mevduat hesapları için 37 milyar 235 milyon TL ödeme yapılırken bu rakamı anlaşılabilmesi için "6 milyon 770 bin asgari ücretlinin maaşına denk" geldiği söylemi kullanıldı.

Kamuoyunda "fakirden alıp zengine vermek" şeklinde tanımlanan Kur Korumalı Mevduat Sistemi (KKM) ile İktidar, her ay vatandaşın milyarlarca TL’sini sermaye sahiplerine aktarmaya devam ediyor olunca Haazine Ve Maliye Bakanlığı da gündemden düşmüyor.

Ayrık otu ve eğrelti otu yenmez ama çörek otu semizotu ve dereotu yenir cümlesinde TDK'nin günümüzde geçerli olan yazım Ayrık otu ve eğrelti otu yenmez ama çörek otu semizotu ve dereotu yenir cümlesinde TDK'nin günümüzde geçerli olan yazım

SADECE KKM İÇİN, BİR YILLIK "EK BÜTÇE" SADECE 6 AYDA HARCANDI!

Merak edildiği üzere Haziran ayında gerçekleşen rekor ödeme ise 16 milyar 136 milyon 838 bin TL oldu.

Yani 2022 bütçesinde kur korumalı mevduata ilişkin herhangi bir kalem olmadığı için getirilen 40 milyar TL'lik ek bütçe sadece altı ayda 37 milyar TL ile şimdiden harcanmış oldu.

Ocak-haziran döneminde bütçe gelirleri yıllık yüzde 100,6 yükselirken, bütçe harcamaları yüzde 76,7 oranında artan azine ve Maliye Bakanlığı bütçesi böylece, yılın ilk yarısında vergi gelirlerindeki hızlı artışın desteğiyle 93,6 milyar TL fazla vermişti.

KİRACI "DEVLET" OLUNCA;

 

Kamunun hemen her alanında yaygınlaştırılan “kiralama” uygulamasının da bütçeye etkisi her geçen gün artıyor. Başta taşıt ve bina olmak üzere Kiralama işlemleri için sadece haziranda 465 milyon 462 bin TL harcandı.

Yılın ilk yarısında toplam harcama ise şimdiden 2 milyar TL’yi geçti.