Koca: "Test sayıları azalınca vaka sayısı azaldı" iddiaları doğru değil!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, test sayılarının azalması sonucu vaka sayılarının azaldığına dair iddiaların gerçek dışı olduğunu söyledi. 

Güncel 03.05.2021 - 14:40 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Son dönemde test sayılarının azalması nedeniyle vaka sayılarının az çıktığına dair birtakım iddialar ortaya atılıyordu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, söz konusu iddialara yanıt verdi. Koca, test sayılarının azalması sonucu vaka sayılarının az çıktığına dair iddiaların asılsız olduğunu dile getirdi. Koronavirüs testlerinin belirti gösteren şahıslara veya temaslı şahıslara uygulandığını söyleyen Koca, kısıtlamalarla birlikte insanlar arasındaki temasın azalmasının öngörülen bir durum olduğuna dikkat çekti. 

"Hastaneye başvuranların sayısı azaldı"

Koca, hastanelere son iki hafta içerisinde başvuran kişi sayısının yarı yarıya azaldığını belirterek, test sayılarının azalması sonucu vaka sayılarının azalmadığını, vaka sayılarının azalması sonucu test sayılarının azaldığını söyledi. Koca, Ramazan Bayramı'nı vatandaşlara bayram gibi yaşatmayı hedeflediklerini aktardı. 

"Tam kapanmanın etkisi can kayıplarında da görülecek"

Son dönemde vaka sayılarının artması üzerine tam kapanma kararının verildiğine dikkat çeken Koca, söz konusu sürecin ardından vaka sayılarında hızlı bir şekilde azalma gerçekleşmesinin beklendiğini ifade etti. Koca, kısıtlama tedbirlerinin etkisinin hem hastaneye yatış oranlarında hem de vaka sayılarında görüldüğünü kaydederek, aynı etkinin ağır hasta sayılarında ve can kayıplarında da görüleceğini ekledi. 

Türkiye koronavirüs tablosu

Türkiye'de son bir günde 240 bin 145 test uygulandı. Son bir günde 25 bin 980 vaka tespit edilirken, hasta sayısı 2 bin 587 olarak açıklandı. Koronavirüs nedeniyle son bir günde 340 can kaybı gerçekleşti. İyileşen kişi sayısı ise 75 bin 182 olarak duyuruldu. Vaka sayılarındaki düşüşe rağmen can kayıplarının yüksek seyretmesi mutasyonun etkisi olarak değerlendiriliyor. Türkiye'de son olarak 5 kişide Hindistan mutasyonu tespit edilmişti. Koca, söz konusu mutasyonla enfekte olan kişilerin izolasyon altına alındığını duyurmuştu. 

Türkiye'de tam kapanmanın başladığı gün olan 29 Nisan Perşembe günü 278 bin 108 test uygulanmıştı. 37 bin 674 vakanın tespit edildiği gün 2 bin 715 hasta kayıtlara geçmişti. Öte yandan, koronavirüs kaynaklı 339 ölüm gerçekleşmiş, 43 bin 253 kişi de iyileşmişti. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@