Koca: Vaka sayılarının 10 binin altına düşmesini hedefliyoruz!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ramazan Bayramı'nın ardından günlük vaka sayılarının 10 binin altına düşmesini hedeflediklerini söyledi. 

Sağlık 28.04.2021 - 09:42 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Türkiye'de Mart ayının başında hayata geçirilen kontrollü normalleşme kontrolden çıkmış, günlük vaka sayıları 60 binlere kadar fırlamıştı. Bu nedenle Ramazan ayında kısmi kapanmaya geçilmiş, günlük vaka sayıları yalnızca 38 binlere kadar düşürülmüştü. Vaka sayılarında beklenen düşüşün sağlanamaması, sağlık sisteminin üstündeki baskının artması ve Ramazan Bayramı'ndan sonra turizm sektörünün canlanması amacıyla 29 Nisan'dan 17 Mayıs'a kadar tam kapanma uygulanmasına karar verildi. Türkiye genelinde söz konusu tarihler arasında aralıksız şekilde sokağa çıkma yasağının geçerli olacağı ifade edildi. 

"Kısıtlamayla vakalar azalıyor"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ramazan Bayramı'ndan sonra günlük vaka sayılarının 10 binin altına düşmesini hedeflediklerini söyledi. Vaka sayılarının kısıtlamalarla düşürülebildiğini belirten Koca, insanlar arasındaki temasın azaltılması durumunda bulaşın da önüne geçilebildiğini kaydetti. Koca, aşılama programının etkilerinin henüz görülemediğine dikkat çekerek, 65 yaş üstü vatandaşlara öncelik verilen programda şu anda 40-65 yaş grubunda yer alan vatandaşların aşılandığını belirtti. 

"Yaş ortalaması azaldı"

Türkiye'de şu ana kadar 20 milyon dozdan fazla aşı yapıldığını aktaran Koca, hastanelerdeki yaş ortalamasının azaldığını kaydetti. Koca, ilerleyen süreçte tam kapanmayla beraber aşılama programının devam ettirilmesi gerektiğini ifade etti. 

"İkan oranı yüzde 80'i geçti"

Aşılama programı kapsamında vatandaşlara yönelik ikna oranının yüzde 80'i geçtiğini belirten Koca, ikna faaliyetlerinin sürdüğünü dile getirdi. Koca, insanların koronavirüs aşısının yan etkileri nedeniyle endişelendiklerini ve bu nedenle aşılanmak istemediklerini ifade ederek, söz konusu aşının koronavirüse karşı koruyucu özelliğinden bahsedilmesi durumunda vatandaşların ikna edilebildiğini aktardı. İkna oranını yüzde 90'ın üstüne çıkarmayı amaçladıklarını kaydeden Koca, bu haftadan itibaren muhtarların aşılanacağını belirtti.

"Avukatlara da aşı yapılacak"

Koca, avukatlara yönelik aşılamanın da başlayacağını ifade ederek, listelerin alındığını ve yaşa göre önceliklerin belirleneceğini kaydetti. 

Türkiye koronavirüs tablosu

Türkiye'de son bir günde 43 bin 301 vaka tespit edilirken, koronavirüs kaynaklı 346 can kaybı gerçekleşti. Son bir günde iyileşen kişi sayısı 45 bin 592 oldu. Hasta sayısı ise 2 bin 703 olarak açıklandı.  

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@