Koca yanıtladı: Bayramdan sonra tam açılma mı gelecek?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ramazan Bayramı'ndan sonra tam açılmanın gelip gelmeyeceğine ilişkin soruya verdiği yanıtta, kontrollü bir geçişin daha doğru olacağını ifade etti. 

Güncel 01.05.2021 - 08:43 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Türkiye'de 29 Nisan Perşembe günü itibarıyla tam kapanma dönemi başladı. Büyük şehirlerde yaşayan vatandaşlar, bu durumu tatil fırsatına çevirerek tatil beldelerine veya memleketlerine gitti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, kalabalık ortamların koronavirüsün seyrini kötü yönde etkilediğine dikkat çekerek, kısa bir süre içerisinde yoğun bir çıkış meydana gelmemesi amacıyla tam kapanma döneminin 29 Nisan Perşembe günü başlatıldığını ifade etti. Büyük şehirlerden tatil beldelerine yönelik göçün olumsuz bir durum olduğunu kaydeden Koca, insanların gittikleri yerlerde temastan kaçınmaları gerektiği konusunda uyarıda bulundu. Koca, şu anda fiziki mesafenin 2 metre olması gerektiğini belirterek, son dönemde yaşanan hareketliliğin tehlikeli olduğunu ancak vatandaşların önlemlere dikkat etmeleri durumunda bu tehlikenin azalabileceğini dile getirdi.

"Daha sıkı denetimler olacak"

Tam kapanma döneminde İçişleri Bakanlığı tarafından kontrollü denetimlerin gerçekleştirildiğini kaydeden Koca, söz konusu denetimlere devam edileceğini söyledi. Koca, kalabalık yerlerde daha sıkı denetimlerin yapılacağına dikkat çekti. Büyük şehirlerden tatil beldelerine yönelik göçün mutasyona yol açabileceğini düşünmediğini aktaran Koca, vatandaşların kalabalık ve kapalı ortamlarda temasa geçmeleri durumunda vaka sayılarının artabileceğini söyledi. 

"Günlük vaka sayıları 5 binin altına düşebilir"

Koca, tam kapanma döneminde vatandaşlar arasındaki temasın en aza indirgeneceğini, kalabalık ortamların önüne geçileceğini ve vaka sayılarının beklenen seviyeye düşürüleceğini belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da açıkladığı gibi günlük vaka sayılarının 5 binin altına inebileceğini dile getirdi. Şu anda günlük vaka sayılarının 30 binli rakamlara gerilediğini kaydeden Koca, söz konusu hedefe ulaşmak için yoğun bir şekilde çaba harcadıklarını aktardı. 

"Kontrollü bir geçiş olacak"

Koca, Ramazan Bayramı'ndan sonra tam açılmanın gelip gelmeyeceğine ilişkin soruya verdiği yanıtta, kontrollü bir geçiş sağlanmasının daha uygun olacağını söyledi. Aşılama programına hız kazandırılması ve önlemlere riayet edilmesiyle beraber koronavirüsün etkisinin azalabileceğini belirten Koca, yaz aylarında bunun gerçekleşebileceğini ifade etti. Koca, Ramazan Bayramı'nın ardından günlük vaka sayılarının azalması, daha sonra kontrollü bir geçiş sürecine geçilmesi ve Haziran ayının sonuna kadar 40 yaş üstü vatandaşlara yönelik aşılamanın tamamlanması konusunda kararlı olduklarını söyledi. Daha sonra 18 yaş üstü tüm vatandaşlara yönelik aşılamaya geçileceğini kaydeden Koca, yaz aylarının daha kontrollü bir şekilde geçirileceğini dile getirdi. 

"Yaz aylarında 18 yaş üstü kişilerin aşılaması bitecek"

Koca, yaz aylarında 18 yaş ve üstü vatandaşlara yönelik aşılama sürecinin tamamlanmasını hedeflediklerini belirterek, 65 yaş üstü vatandaşların da yüzde 90'ından fazlasının aşılanmış olmasını amaçladıklarını ekledi.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@