Koca’dan yerli aşı açıklaması: Son aşamada!

Yerli aşı çalışmaları ile ilgili gelinen noktayı açıklayan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, birkaç gün içinde yerli aşıda fas-3 deneme hazırlıklarına başlanacağını, bunun ise yaygın kullanım öncesi en son aşama olduğunu belirtti.

Sağlık 29.04.2021 - 04:03 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Bilim Kurulu toplantısı sonrası video mesaj ile açıklama yapan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, yerli aşı çalışmalarında son aşamada olunduğunu, birkaç gün içinde yerli aşıda fas-3 deneme hazırlıklarına başlanacağını, bunun ise yaygın kullanım öncesi en son aşama olduğunu bildirdi.

Bugün (29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00) başlayacak ve Ramazan Bayramı sonrasına (17 Mayıs 2021 Pazartesi saat 05.00) kadar sürecek tam kapanma uygulaması öncesi yapılan Bilim Kurulu toplantısından sonra Türk halkına seslenen Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, yerli aşı çalışmalarında gelinen noktaya dair bilgilendirmede bulundu.

Sağlık Bakanı Koca, yerli aşı çalışmalarında son aşamada olunduğunu, birkaç gün içinde yerli aşıda fas-3 deneme hazırlıklarına başlanacağını, bunun ise yaygın kullanım öncesi en son aşama olduğunu ifade etti.

Bakan Koca Şunları söyledi:

Türkiye genelinde can kayıpları ve vaka sayılarındaki artışı durdurabilmek için tedbirleri bir kez daha artırmak zorunda kaldık. İnşallah ödediğimiz bu bedel, Covid-19 pandemisinden kurtulmamıza vesile olur.

Yerli gücümüz olan yerli aşılarımız da artık sahaya çıkma hazırlığında. Yerli inaktif Covid-19 aşımızın, faz 2 denemeleri tamamlandı. Birkaç gün içinde yerli aşıda fas-3 deneme hazırlıklarına başlanacak. Bu da yaygın kullanım öncesi en son aşamadır. İkinci inaktif yerli aşımız da Ankara Şehir Hastanemizde faz 1 aşamasındadır, ilk gönüllülerin aşılanması bitirilmiştir. Faz 1 çalışmaları süren diğer bir aşı adayımız olan koronavirüs benzeri parçacık aşımız ise ilk gönüllüler üzerindeki aşılanması tamamlamıştır. İntrenazal olarak uygulanacak yerli aşı adayı için de faz 1 çalışması için araştırma ürünü hazır dudumdadır. Temeli adenavirüs olan vektör aşı adayımız da üretilmiş ve faz 1 aşamasında bulunmaktadır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@