Koku duyusu nasıl geri getirilir?

Uzun dönemli covid etkilerinden biri olan koku duyusu kaybını gidermek için evde koku eğitiminin uygulanabileceğini aktaran uzmanlar, bu yöntemin "ucuz ve yan etkisiz" olduğunu kaydetti. İşte evde yapılabilecek koku eğitimiyle ilgili detaylar...

Sağlık 28.04.2021 - 12:36 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Pandemi döneminde koronavirüsü atlatan birçok kişi, hastalığın "uzun dönemli covid" adı verilen etkileriyle mücadele ediyor. Hastalığı atlattıktan aylar sonra bile koku ve tat kaybı, baş ağrısı, kırgınlık ve kas ağrısı hissettiğini kaydeden kişiler bu durumdan kurtulmak için çareler arıyor. Hayatın tadının, tuzunun kaçtığı pandemi döneminde hastalığın bu etkilerinden kurtulmak için steroid ilaçları kullanmaya başlayan kişilere tavsiyelerde bulunan uzmanlar, çok daha ucuz ve sağlıklı başka bir yol öneriyor.

Koronavirüsün en yaygın belirtisi koku kaybı!

Koronavirüs nedeniyle koku duyularını yitiren insanların evde yapacakları koku egzersizleri sayesinde bu duyularını geri kazanabileceklerini aktaran İngiliz araştırmacılar, yaptıkları incelemelerin sonuçlarını paylaştı. Koronavirüsü atlatanlarda görülen en yaygın belirtinin koku kaybı olduğunu aktaran bilim insanları, "anosmi" adı verilen koku kaybını gidermek için steroidler yerine daha ucuz bir seçeneğin bulunduğunu bildirdi.

Koku eğitimi nasıl yapılır?  

Virüs kökenli birçok enfeksiyonun koku alma sinirlerine zarar verebildiğini aktaran Uluslararası Alerji ve Rinoloji Forumu, bu sinirlerin onarılmasında koku eğitiminin önemine değindi. Koku eğitimiyle ilgili bilgi veren uzmanlar, dört çeşitli güçlü kokunun kısa süreliğine de olsa her gün koklanması gerektiğini aktardı. Oldukça keskin ktü kokuların da koklanabileceğini kaydeden uzmanlar, iyi hissettiren keskin kokuları önerdiklerini vurguladı. Araştırmacılar "Hummel yöntemi" adı daverilen koku eğitiminde limon, karanfil ve gül kokularının etkili olduğunu aktardı. 

"Steroid ilaçları koku duyusunu geri getirmiyor"

Bu koku eğitiminin yaklaşık 6 ay boyunca uygulanması gerektiğini kaydeden uzmanlar, koku duyusunun bir haftada eskiye dönmeyeceğini aktardı. Koku eğitiminin bu duyuları geri kazanabilmek için ucuz bir yöntem olduğuna değinen East Anglia Üniversitesi araştırmacısı Carl Philpott, bu tedavinin yan etkilerinin bulunmadığını bildirdi. Öte yandan yapılan araştırmalara göre alınan steroid ilaçlarının da koronavirüs kaynaklı ölüm oranlarını düşürdüğü ve hastalığın olumsuz etkilerini azalttığı ortaya çıktı. Ancak bu ilaçların koku duyusuun geri getirilmesine herhangi bir olumlu katkı sağladığına yöneik bir bulguya rastlanmadı.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@