Kongre baskını soruşturması sürüyor: 100 kişi daha gözaltına alınacak!

ABD'de (Amerika Birleşik Devletleri) 6 Ocak 2021 tarihinde gerçekleştirilen Kongre baskınına yönelik soruşturma devam ediyor. Söz konusu soruşturma dâhilinde şimdiye dek 400'ü aşkın kişinin gözaltına alındığı ve en az 100 kişinin daha gözaltına alınmasını

Dünya 23.04.2021 - 07:44 04.05.2021 - 04:18 İlan35

ABD'de (Amerika Birleşik Devletleri) 6 Ocak 2021 tarihinde gerçekleştirilen Kongre baskınının etkileri hala sürüyor. Konuya ilişkin açıklamada bulunan federal savcılar, Kongre baskınına yönelik soruşturma dâhilinde şimdiye dek 400'ü aşkın kişinin gözaltına alındığını bildirdi. Federal savcılar, Kongre baskınına yönelik soruşturmanın sürdüğünü ve en az 100 kişinin daha gözaltına alınmasının ve söz konusu kişilere suç yüklenmesinin beklendiğini duyurdu. 

"Büyük bir soruşturma olacak"

Kongre baskınına yönelik soruşturmanın, ABD'deki (Amerika Birleşik Devletleri) en büyük soruşturmalardan biri olacağı ifade edildi. Söz konusu soruşturmada delillerin ve sanıkların çok fazla olduğuna dikkat çekildi. 

Ne olmuştu?

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Donald Trump, hiç de beklemediği bir şekilde başkanlık seçimlerini Demokratların adayı olan Joe Biden'a karşı kaybetmişti. En kritik eyaletleri bile kaybeden Trump, başkanlık seçimlerinde hile yapıldığına dair iddialarını sık sık tekrarlamış ve gerçek kazananın kendisi olduğunu dile getirmişti. Trump, bunun üzerine 6 Ocak 2021 tarihinde büyük bir miting düzenlemiş ve söz konusu miting esnasında seçim sonuçlarının hileli olduğunu ileri sürmeye devam etmişti. Kendisini destekleyen kişilerin Kongre binasına yürüyeceklerini çok iyi bildiğini ifade eden Trump, destekçilerinden barışçıl ve vatansever bir şekilde seslerini duyurmalarını istemişti. 

Trump'ı destekleyen kişiler, Amerika'yı Kurtar isimli mitingin ardından güvenlik güçlerini aşmış ve Kongre binasına girmişlerdi. Baskın esnasında çok sayıda kapının ve camın indirildiği fark edilmiş, ayrıca Temsilciler Başkanı Nancy Pelosi'ye ait ofis darmadağın edilmiş, hatta Pelosi'nin kürsüsü çalınmıştı. Yaşanan gelişmelerin ardından açıklamada bulunan Biden, Trump'ın yeminine sahip çıkması, anayasayı savunması ve baskının sonlandırılmasını istemesi gerektiğini söylemişti. Olayların çığırından çıkması üzerine Trump da destekçilerinin evlerine dönmelerini istemişti. Kongre baskını esnasında 4 protestocu ve bir polis memurunun yaşamını yitirdiği bildirilmişti. 

Aklanmıştı

Halkı isyana teşvik ettiği gerekçesiyle suçlanan Trump'a yönelik azil maddesi, Temsilciler Meclisi'nde 14 Ocak 2021 tarihinde kabul edilmişti. Senato'da gerçekleştirilen yargılama sürecinin ardından Trump'ın suçlu olmadığına karar verilmişti. Senato'da gerçekleştirilen oylamada Trump aleyhine 57 senatör tarafından oy kullanılırken, Trump lehine 43 senatör tarafından oy kullanılmıştı.

Trump'ın suçlu olarak kabul edilmesi için 67 senatörün oyu gerekliydi. Halkı isyana teşvik ettiği ileri sürülen Trump, kendisi aleyhine verilen oyların yetersiz olması üzerine aklanmıştı. Trump, Demokratlar tarafından hukukun üstünlüğü ilkesine leke sürüldüğünü belirtmiş, ikinci defa azlinin talep edilmesini de "cadı avı" olarak nitelendirmişti. ABD'yi (Amerika Birleşik Devletleri) tekrar harika yapmak amacıyla çıktığı yola devam edeceğini söyleyen Trump, başkanlık seçimlerinde kendisine oy veren 75 milyon kişiye teşekkürlerini sunmuştu.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@