İki senedir dünyanın kabusu olan corona virüs bu defa Omicron varyantı ile korku salıyor. Tekrar kapanmanın gündemde olduğu Türkiye şimdi de Omicron varyantı ile sınanıyor.

İlk olarak Güney Afrika'da tespit edilen ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından Omicron olarak adlandırılan corona virüsü  bu defa Türkiye’ye sıçradı.

Bulaşıcılığı nedeniyle endişe yaratan varyanta ilişkin çalışmalar sürerken, hükümetler sınırlarını kapatıyordu. Omicron varyantı vakaları önce Avrupa’yı ardından ABD’yi sasmıştı şimdi Türkiye’de olduğu Sağlık Bakanı Fahettin Koca tarafından açıklandı.

 Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Kovid-19'un Omicron varyantının hızlı yayıldığını açıklarken Güney Afrika’ya karşı kapıların kapanmasını talep etmişti. Ülkeler artarda kapılarını kapattılar ancak bu fayda etmedi ve varyant tüm dünyaya yayılmıştı.

DSÖ'den sevindiren Omicron açıklaması - Yeni Şafak

Konuyla ilgili açıklama Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan geldi. Meclis’te açıklamada bulunan Koca, Omicron varyantının olduğunu ancak merak etmememiz gerektiğini, şu ana kadar toplam 6 vaka tespit edildiğini, bunlardan birinin İstanbul’da, diğer 5’inin İzmir’de olduğunu belirtti.

Koca’nın verdiği bilgiye göre bu 6 vakanın hastane ihtiyacı olmamış ve belirtileri hafif, ayakta takip edilen hastalalıklar olarak değerlendirilmiş.

Ekranlara Geri Dönüyor! Fatih Portakal Yayına Çıkacağı Tarihi de Açıkladı! Hangi Kanalda? Ne Zaman? Ekranlara Geri Dönüyor! Fatih Portakal Yayına Çıkacağı Tarihi de Açıkladı! Hangi Kanalda? Ne Zaman?

Fahrettin Koca yaptığı açıklamayı “Omicron varyantıyla ilgili vatandaşımız şuan tedirgin olmasın. Biz bu varyantlarla ilgili şu anda bulaşıcılığın daha fazla olduğunu ama etkisinin daha düşük olabileceğini düşünüyoruz. Burada yapılması gereken vatandaşlarımızın tedbirlere sıkı bir şekilde uymasıdır” diyerek bitirdi.

DSÖ'den 'Omicron' açıklaması

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Omicron (B.1.1.529) varyantının ilk olarak Güney Afrika’da tespit edildiğini ifade ederken, varyantın ismi başta ‘Nu’ olarak biliniyordu. Omicron varyantına karşı aşıların ne denli etkili olup olmadığının belirlenmesi konusunda çalışmaların sürdüğü bildirildi.

Güney Afrika'da ortaya çıkan varyant ile ilgili açıklamalarda bulunan Güney Afrika Tabipler Birliği (SAMA) Başkanı Dr. Angelique Coetzee, Wuhan ve Delta'da görülenin aksine bu varyant ile enfekte olanlardan hiçbirinin koku veya tat alma duyusunu kaybetmediğini belirtti. Bir veya iki gün boyunca kas ağrısı ve yorgunluk ile kendini iyi hissetmeyen hafif bir hastalık sunuyor.

Son alınan bilgilere göre daha çok gençleri etkileyen varyant, Türkiye’de görülmesinden sonra zaten gündemde olan kapanma konusunu zorunlu kılacak gibi.