TÜİK tarafından açıklanan Eylül ayı istatistiklerine göre konut satışları düşmeye devam ediyor. Konut satışlarının düşmesindeki en önemli faktörler yüksek fiyatlar ve kredi faiz oranları olarak gösteriliyor. Yatırımcıların konut alımı yerine arsa ve arazilere yöneldiği görülüyor. Peki, konut fiyatları düşecek mi? İşte detaylar…

TÜİK tarafından Eylül ayı konut alım-satım istatistikleri açıklandı. Son verilere göre konut satışlarında yüzde 9.5 oranında düşüş yaşandığı görüldü. Türkiye’nin son 9 aylık dönemi incelendiğin de ise bu oran yüzde 15’e kadar ulaştı. Konut fiyatlarının yüksek olması ve banka kredi faiz oranlarının fahiş seviyeye ulaşması nedeniyle alımlarda düşüş yaşandığı düşünülüyor. Yabancı yatırımcıların da konut alım-satımla ilgiyle yeni kriterler belirlediği ortaya çıktı. Yatırımcıların konut satın almak yerine; arsa ve arazilere yöneldiği tespit edildi. Konut satışlarının düşmesindeki bir diğer faktör ise kiracılar oldu. Yeni konut satın almak isteyen vatandaşların kiracı bulunmayan evleri tercih ettiği belirlendi. Bu durum ev sahipleri ile kiracılar arasındaki tartışmaya yeni bir boyut kazandırdı.

aa-1-7

Konut Satışı Hızla Düştü

Emlak uzmanları tarafından geçtiğimiz Eylül ayı konut satışlarının bir milyonun üzerinde olduğu, 2023 Eylül ayında ise bu rakamın 900 binin altına düştüğü açıklandı. Öte yandan konut satışındaki yüzdenin ağırlıklı olarak ikinci el daireler üzerinden gerçekleştiği tespit edildi. Konut satışının yüzde 70’ini ikinci el daireler oluştururken; sıfır dairelere olan ilgili de azaldı. Yabancı yatırımcıların da arsa ve arazilere yönelmesiyle birlikte son 3 yıllık süreçteki en düşük konut satış oranlarına ulaşılacağı düşünülüyor. Emlak uzmanları 3 yıllık dönemde konut satışlarının yüzde 60 oranında olduğunu, şu anda ise bu oranın yüzde 30’a kadar düştüğünü belirtiyor. Yabancılara en çok konut satışının yapıldığı il ise Antalya oldu. Toplam konut satışının yüzde 2.9’unun yabancılara yapıldığı belirlenirken; 2022 yılında bu oranın daha yüksek olduğu kaydedildi. Antalya’da en çok ev satın alan yabancı yatırımcılar ise Ruslar oldu.

ko-3

Zeyinyağına dev zam kapıda! Fiyatlar yükselmeden stoklayın… Zeyinyağına dev zam kapıda! Fiyatlar yükselmeden stoklayın…

Konut Fiyatları Düşecek Mi?

Konut satışlarının düşmeye başlaması yeni bir soruyu gündeme getirdi. ‘’Konut fiyatları düşecek mi?’’ sorusuna uzmanlar tarafından evet yanıtı veriliyor. Fahiş fiyatlarla satışa çıkarılan konutların satılmadığı görülüyor. Özellikle, internet üzerinden hizmet veren ilan sitelerinde konut fiyatlarının düştüğü tespit edildi. TBMM’de kabul edilen ve 1 Temmuz 2024 tarihine kadar uygulanacak olan konut kira artışı düzenlemesi de fiyatların düşmesinde önemli bir faktör olacak. Zira, kiracıların güncel piyasa şartlarına göre daha düşük kira ödemesi konut sahiplerini satışa yönlendiriyor. Konut satın almak isteyen vatandaşların da kiracılık durumu kriteri üzerinden hareket ettiği belirlendi. Yatırımcılar, kiracılarla sorun yaşamak istemediği için boş ev arayışı içerisine girdi. Konut fiyatlarının düşmeye devam edeceğini belirten emlak uzmanları; konut satın almak isteyen vatandaşlar için 2024 yılını işaret etti.