Dolar kurunun ve enflasyonun artması ile birlikte insanların en çok merak ettiği sorulardan biri bankalardaki faizlere bu durumun yansıyıp yansımayacağı konusundadır. Bir diğer merak edilen durum ise dolar kuru ve enflasyonun artması sonucu ihtiyaç, araç

Dolar kurunun ve enflasyonun artması ile birlikte insanların en çok merak ettiği sorulardan biri bankalardaki faizlere bu durumun yansıyıp yansımayacağı konusundadır. Bir diğer merak edilen durum ise dolar kuru ve enflasyonun artması sonucu ihtiyaç, araç ve  konut, taşıt kredilerinin faizlerinin artıp azalacağı yönündedir. Dolar kurunun hızlı bir artış göstermesi enflasyon konusunda büyük sıkıntıların baş göstermesine sebep olmuştur. Enflasyon ve dolar kurunun artması ile birlikte bankaların faiz oranları da etkilendi. Daha önce dolar kurunun ve enflasyonun artması ile birlikte banka faizlerinde şok bir yükselme söz konusu olmuş ve halk tarafından büyük bir tepki görmüştür. Özellikle konut ya da taşıt kredisi çekmek isteyen kişiler bu konuyu çok merak etmektedir.

Bankaların Kredi Faizlerindeki Yükseliş


Dolar kutu ve enflasyonun artması ile birlikte banka kredi faizlerinde şok bir yükselme söz konusu olmuştur. Bu yükselmenin başladığı tarih Ağustos ayının sonlarıdır. Parasal bir sıkışma yaşayan Merkez Bankası bunun beraberinde banka faiz oranlarında da yükselmelere gitmiştir. Banka faizlerinde oluşan bu yükselme zaman geçtikçe şiddetini daha da arttırarak Eylül ayında çok yüksek bir düzeye ulaşmıştır. Ağustos ayı banka faiz oranları ile Eylül ayı banka faiz oranları arasında hemen hemen 2 katı bir artış söz konusudur. 2 kat bir artış göz ardı edilemeyecek kadar yüksek bir artıştır. Buna ek olarak da taşıt ya da ihtiyaç kredisi çeken kişilerin de faiz oranlarında büyük bir yükselme söz konusu olmuştur. Bu durum insanları son derece mağdur etmiş ve aldıkları kredilere çok yüksek faizler ödeme durumuna sürüklemiştir. Banka faiz oranlarındaki artışı en aza indirmek adına ilk olarak dolar kurunu ve enflasyonu düşürmek hedef alınmalıdır. Önümüzdeki aylarda da bu yükseliş devam ettiği takdirde büyük bir çöküş yaşanması muhtemeldir.

Faizler Düşecek Mi, Yükselecek Mi?


Son zamanlarda insanların en çok sıkıntıya düştüğü konulardan birisi tartışmasız ki banka kredi faizleridir. Ağustos ve Eylül ayları arasında belirli bir artış yaşanan bu dönemlerde bu artışın devam edip etmeyeceği merak konusudur. Ekonomistlerin bu konu hakkında araştırmaları ve çalışmaları büyük bir hızla sürmektedir. Fakat ekonomistlerin görüşlerine göre bu faiz oranlarındaki yükselme düşüşle sonuçlanmayıp aksine yükselmeye devam edeceği yönünde olmuştur. Eylül ayında yapılacak Merkez Bankası toplantısı ile her şey karara bağlanacaktır. Dolar kuru ve enflasyonun hala yükselmekte olması Merkez Bankası faiz oranına göre giderek artacağını öngörmektedir. Şuanda faiz oranı 8,50 iken bu oranın giderek daha yüksek bir orana ulaşacağı söylemler arasında yer alıyor. İlerleyen günlerde faizlerde bir düşüş bekleniyor. Buda sektördeki ekonominin tekrar canlanmasına katkı sağlayacaktır.