Malatya ve Sivas arasında yer alan Karakaya Baraj Gölü üzerinde yapılan yeni Tohma Köprüsü'nün açılışına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gündeme dair açıklamalar yaptı. Türkiye'nin cumhuriyetin ilk yıllarında bir kalkınma hamlesi gerçekleştirdiğini kayded

Malatya ve Sivas arasında yer alan Karakaya Baraj Gölü üzerinde yapılan yeni Tohma Köprüsü'nün açılışına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gündeme dair açıklamalar yaptı. Türkiye'nin cumhuriyetin ilk yıllarında bir kalkınma hamlesi gerçekleştirdiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu girişimin daha sonra önünün kesildiğini aktardı. Adnan Menderes döneminde yeniden başını kaldıran Türkiye'nin bir darbeyle karşılaştığını belirten Erdoğan, atılımların önünün bazı çıkar grupları tarafından kesildiğini sözlerine ekledi.

"Gezi döneminde de aynı süreç yaşandı"


Bazı grupların halktan destek alamayınca provokatörlerle işbirliği yoluna gittiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütleriyle yapılan işbirliklerinden de bahsetti. Yapılan projelere saldıranların, Türkiye'nin kafasını kaldırmasını istemediğini belirten Erdoğan, isim vermeden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yüklendi. CHP'nin iktidara gelince bütün projeleri durduracağına dair Kılıçdaroğlu'nun açıklaması olduğunu hatırlatan Erdoğan, Gezi olaylarında da aynı sürecin benzerinin yaşandığını dile getirdi.Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı konuşma sonrası köprünün açılış töreni gerçekleştirildi. "İtme sürme çelik yapımı" yöntemiyle yapılan köprünün uzunluğunun 517,5 metre, yüksekliğinin 21 metre ve genişliğinin de 16 metre olduğu belirtildi. 2018 yılında temeli atılan köprü için 12 bin metreküp beton ve 2 bin 700 ton çelik kullanıldı. Öte yandan köprünün deprem izolasyonlu olduğu ve sarsıntılara dayanacağı kaydedildi. Köprüyle birlikte Karadeniz Bölgesi ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu birbirine bağlanmış olacak.