Dünya robotların kendi kendilerine üreme haberleri ile dehşete yeni düşmüşken robotlarla ilgili bugüne kadar yaşanan en önemli gelişmelerden biri daha yaşandı.

Dünya henüz ABD’de gerçekleştirilen çalışma sonrası ropotların kendilerinin bizzat üremesi şokunu atlatamamışken bu defa robot dünyası ile ilgili bambaşka bir gelişme yaşandı.

Teknoloji dünyası, yeni üretilen robotları merakla takip ederken İngiltere'de bir teknoloji şirketi tarafından insana en çok benzeyen robot üretildi. Bugüne kadar robotlarla ilgili olarak en önemli gelişmelerden birisi de İngiltere’den geldi. Bir teknoloji şirketinin geliştirdiği Ameca adlı robot, mimikleri ve vücut hareketleri ile insanı en iyi taklit eden robot olarak dünyaya sunuldu. Ameca'nın jest ve mimiklerinin oldukça gerçekçi olması dikkatleri İngiltere’ye çevirdi.

ameca_8483

İngiltere'de bir teknoloji şirketi tarafından bugüne kadar yapılanlar arasında insana en çok benzeyen robot üretilmiş durumda. Şirket, mimikleri ve vücut hareketleri ile insanı en iyi taklit eden robotun bazı özelliklerini ise saklıyor.

Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay

İngiltere’de üretilen Ameca isimli robot komutlardan bağımsız olarak kendi kendine hareket etmiyor ancak gerçekçi vücut hareketleri ile dikkatleri çekiyor. Bir insan gibi şaşırıyor, gülüyor, kendi hareketlerini ise dikkatlice kendisi inceliyor.

İngiltere merkezli Engineered Arts firması dünyanın en gerçekçi insansı robotunu tanıtırken Ameca isimli robotun jest ve mimikleri oldukça dikkat çekti.

Engineered Arts aslında eğlence amaçlı insansı robotlar tasarlayan İngiltere merkezli bir firma ama tasarladığı bu robotun sadece eğlence amaçlı kalmayacağı da son günlerde yaşanan gelişmelere bakılırsa muhakkak.

Sosyal medyada viral olan Ameca, temel olarak bir sohbet robotu olarak tasarlanmış aslında. Yani Ameca, herhangi bir yapay zeka desteği ile çalışmıyor ve dolayısı ile komutlardan bağımsız olarak kendi kendine hareket kabiliyeti yok.

ROBOTLAR İLE İLGİLİ BEKLENEN RİSK NE? YAPILAN ÇALIŞMALARDA AMAÇ NE?

ingiltere-robot-reu-video-1714186-1

Ameca’nın ilk olarak 2022'de ABD'de düzenlenecek bir teknoloji fuarında sergilenmesi bekleniyor. Kansere ve yaşlanmaya çare olması sebebi ile kendi kendilerine üreyen robot çalışmalarının yapıldığı belirtilirken böyle bir gelişme ile de yani insan duygularını bu kadar kusursuz yansıtan bir robot tasarımı sonrası olay nasıl bir yere varacak bilemiyoruz ama umarız çalışmaların varacağı nokta beklenildiği ve söylenildiği gibi insanların ve hatta tüm canlıların yararına olur. Zira, gelişmelere ve robotlar hakkında izlediğimiz ve dinlediğimiz hikayelere bakılırsa bizlerde tüm dünyadaki insanlar gibi dehşete kapılmış durumda gelişmeleri izliyoruz.