Çin'den gelen aşıların test sürecinin bitmesinin ardından aşılanma başladı. Dün aşı yaptıran Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk etapta bütün siyasi liderleri aşı olmaya davet etti.

Çin'den gelen aşıların test sürecinin bitmesinin ardından aşılanma başladı. Dün aşı yaptıran Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk etapta bütün siyasi liderleri aşı olmaya davet etti. Bu davetin ardından MHP lideri Devlet Bahçeli ile İYİ Parti lideri Meral Akşener aşı olduklarını açıkladı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise kendisine sıra gelince aşı yaptıracağını kaydetti.Aşı vurulduktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'da bazı yan etkiler göründüğüne dair iddialar ortaya atılmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazının ardından gazetecilere verdiği demeçte aşı konusuna açıklık getirdi. Aşının herhangi bir yan etkisinin hissetmediğini kaydeden Erdoğan, 28 gün sonra ikinci doz aşıyı da yaptıracağını ifade etti.

Aşı pasaportu ve S-400 konusu!


Yunanistan'ın gündeme getirdiği "aşı pasaportu" talebinin masaya yatırılacağını aktaran Erdoğan, konuya ilişkin Dışişleri teşkilatıyla toplantı yapmaları gerektiğini aktardı. ABD'de yaşanan olayların Türkiye ile olan ilişkilere etkisi olup olmayacağı sorulan Erdoğan S-400 kriziyle ilgili konuştu. Erdoğan, ABD dahil hiçbir ülkenin, Türkiye'nin sanayi hamlelerine yön veremeyeceğini söyledi. S-400'lerle ilgili ikinci paket görüşmelerinin sürdüğünü hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmelerin Şubat başı gibi yapılacağını kaydetti.


"F-35'lere çok büyük para ödendi, hala gelmediler"


S-400 konusunda ABD'nin Türkiye'ye yönelik tutumunun "çok büyük bir diplomasi yanlışı" olduğunu kaydeden Erdoğan, eleştirilerini sıraladı. ABD'den sipariş edilen ve büyük miktarda para ödeen F-35'lerin halen daha gelmediğini yineleyen Erdoğan, 20 Ocak'ta göreve gelecek Joe Biden yönetiminin bu konuda adım atması gerektiğini ifade etti.