Koronavirüs aşısı yaptırmak istemeyenler hap kullanabilecek!

Pfizer isimli ilaç şirketi, koronavirüse karşı hap geliştirmek üzere çalışma yürüttüğünü duyurdu. Söz konusu şirket, bu konuda laboratuvardan olumlu neticeler alındığını duyurdu. 

Sağlık 27.04.2021 - 09:42 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Koronavirüse karşı bazı ülkeler tarafından aşı geliştirildi. Bunun üzerine aşılama kampanyaları başlatıldı. BioNTech ile beraber koronavirüse karşı aşı geliştirdiği bilinen Pfizer'dan ses getirecek bir hamle geldi. Daily Mail gazetesinde yer alan haberde, Pfizer tarafından anti koronavirüs hapına yönelik çalışmalar yürütüldüğü ifade edildi. Haberde, söz konusu çalışmanın 25 Mayıs 2021 tarihinde sona ereceği belirtilirken, anti koronavirüs hapına yönelik çalışmalardan şimdiye dek olumlu neticeler alındığı kaydedildi. 

İnsan denemeleri yapılıyor!

Belçika ve ABD'de (Amerika Birleşik Devletleri), anti koronavirüs hapının insan denemelerine geçildiği bildirildi. 60'a yakın gönüllünün katıldığı denemelerde başarı elde edilmesi halinde daha fazla gönüllünün yer aldığı bir deneme daha gerçekleştirilecek. İkinci denemede de anti koronavirüs hapının etkinliğine onay verilmesi ve herhangi bir yan etki saptanamaması durumunda söz konusu hapın kullanımına 2021 senesinin sonlarında başlanabileceği ifade edildi. 

Koronavirüsü nasıl engelliyor?

Koronavirüsün çoğalmaması amacıyla anti koronavirüs hapının enzimlere yapıştığı belirtiliyor. Böylece koronavirüsün yayılımının önüne geçildiği kaydediliyor. Dar bir bölgeye hapsedilen koronavirüsün büyük bir oranda azalması sağlanıyor. 

"Kapanmaya gerek olmayacak"

Glasgow Üniversitesi'nden Kevin Blyth, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, anti koronavirüs hapının olumlu yönde neticeler vermesi durumunda bunun ilerleyen dönemde ciddi bir adım olacağını söyledi. Bu şekilde kapanma önlemlerine gerek olmayacağını ileri süren Blyth, söz konusu hap sayesinde koronavirüsün ağır seyretmesinin de engellenebileceğini dile getirdi. Uzmanlar, aşıların koronavirüse karşı tam koruma sağlamadığına dikkat çekerek, bu nedenle anti koronavirüs hapının semptom gösteren kişilerde hastalığın ağır geçmesini engellemek üzere kullanılabileceğini düşünüyor. 

Yan etkisi yok

Anti koronavirüs hapına benzer ilaçların Hepatit C ve HIV gibi virüslerin durdurulması amacıyla kullanıldığına dikkat çekildi. Bilim insanları, anti koronavirüs hapına yönelik hayvan denemelerinin yapıldığını hatırlattı. Söz konusu deneylerde hiçbir yan etki tespit edilemediğini belirten bilim insanları, bunun olumlu bir gelişme olduğunu aktardı. 

Koronavirüsü bitirebilir!

Bilim insanları, şu anda koronavirüse karşı yalnızca aşıların mevcut olduğunu belirterek, bu tarz ilaçlar sayesinde koronavirüsün tamamen bitebileceğini ifade ediyor. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@