Koronavirüs kaynaklı ilk evcil hayvan ölümü gerçekleşti!

İngiltere'de koronavirüs kaynaklı ilk evcil hayvan ölümü gerçekleşti. Öte yandan, Kars'ta bulunan köpek, kedi ve buzağıların koronavirüsle enfekte olduğu tespit edildi. 

Güncel 23.04.2021 - 14:14 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Koronavirüs artık sadece insanları değil, hayvanları da etkiliyor. Kars'ta bulunan köpek, kedi ve buzağıların koronavirüse yakalandığı ortaya çıktı. Buzağıların ishal nedeniyle ölmeye başladıkları öğrenildi. Kars Veteriner Kliniği'nden Tolgahan Ediz, ishal vakalarının artması üzerine viral enfeksiyondan kuşkulandıklarını söyledi. Ediz, bu nedenle hızlı test kitlerini kullanarak test yapmaya başladıklarını kaydetti. Dışkılardan alınan örnekler neticesinde test yaptıklarını belirten Ediz, hayvanların koronavirüse yakalandığını anladıklarını dile getirdi. Ediz, hayvan yetiştiricilerinin koronavirüs nedeniyle endişelenmeye başladıklarını ifade ederek, bazı vatandaşların buzağılarını bırakıp gittiğini aktardı. 

"Hayvanlardan insanlara bulaşmıyor"

Hayvan yetiştiricilerine gereken bilgileri verdiklerini söyleyen Ediz, koronavirüsün hayvanlardan insanlara bulaşmadığını dile getirdi. Ediz, hayvan yetiştiricilerinden bazılarının maddi bakımdan ciddi derece kayba uğradığını belirterek, koronavirüs nedeniyle 7 buzağısı ölen vatandaşların bulunduğunu aktardı. Yalnızca buzağıların değil, köpek ve kedilerin de koronavirüse yakalandığını ifade eden Ediz, koronavirüsün hayvanlar arasında da ölümlere neden olduğunu söyledi. 

"10 hayvan tedavi altında"

Hayvan yetiştiricilerinden biri 30 senedir bu işle uğraştığına dikkat çekerek, akciğer hastalığı ve ishal gibi rahatsızlıkların önceden 1 günlük hayvanlarda meydana geldiğini, şimdi ise bu rahatsızlıkların 5 aylık hayvanlarda tespit edilmeye başlandığını kaydetti. Hayvanlarını kliniğe götürdüğünü anlatan vatandaş, test yapıldığını ve hayvanlarının koronavirüse yakalandığını öğrendiğini söyledi. Hayvan yetiştiricisi, şimdi 10 tane hayvanının koronavirüs nedeniyle tedavi altında olduğunu belirterek, 2 hayvanın ise bu nedenle öldüğünü dile getirdi. Hayvanlarına serum tedavisi uygulandığını aktaran vatandaş, çok fazla kayba uğradığını dile getirdi. 

İlk can kaybı İngiltere'de gerçekleşti

Koronavirüs nedeniyle ilk defa bir kedinin öldüğü ortaya çıktı. İngiltere'de henüz 4 aylık olan evcil bir kedinin, koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiği bildirildi. Kedinin nefes alma sıkıntısı nedeniyle veterinere götürüldüğü öğrenildi. Ölümden sonra söz konusu kedinin akciğerlerinden numune alındığı ve koronavirüse yakalandığına dair kanıtlara ulaşıldığı kaydedildi. Sahibinin kediye koronavirüs bulaştırdığı ve bu nedenle söz konusu kedinin zatürre geçirdiği ifade edildi. Böylece koronavirüs kaynaklı ilk evcil hayvan ölümü gerçekleşmiş oldu. Kedilerde burun akıntısının en yaygın görülen koronavirüs semptomu olduğu ifade edildi. 

"Ciddi bir tehlike"

Glasgow Üniversitesi'nden Prof. Dr. Margaret Hosie, İngiltere'de hem vaka sayılarının hem de ölümlerin azaldığını belirtti. Dr. Hosie, durum böyleyken koronavirüsün hayvanlara bulaşma olasılığının ciddi bir tehlike olduğuna dikkat çekti.

"Uzak durun" uyarısı!

Uzmanlar, koronavirüse yakalanan kişilerin hastalığı atlatana kadar evde besledikleri hayvanlarından uzak durmaları için çağrıda bulundu. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@