Koronavirüs oraya bile ulaştı! Everest Dağı'na tırmanan kişi enfekte oldu

Everest Dağı'na tırmanan bir dağcının koronavirüse yakalandığı öğrenildi. 

Dünya 23.04.2021 - 13:40 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Deniz seviyesinin üstündeki en yüksek dağ olarak bilinen Everest Dağı'na tırmanan Norveçli dağcının koronavirüsle enfekte olduğu ifade edildi. Erlend Ness isimli dağcı, koronavirüs testinin pozitif çıkmasının ardından hastanede 8 gün boyunca karantina altında tutulduğunu söyledi. Öte yandan, söz konusu dağcı ile Everest Dağı'na tırmanan bir rehberin de koronavirüse yakalandığı ortaya çıktı. 

Koronavirüse nasıl yakalandı?

Erlend Ness isimli dağcı, koronavirüse nasıl yakalandığını bilmiyor. Norveçli dağcı, Kumbu Vadisi'nde bulunan çay evinde koronavirüsün bulaşmış olabileceğini ifade etti. Erlend Ness, koronavirüsten korunmak için daha fazla tedbir alması, tüm gün boyunca maske takması ve ellerini daha fazla yıkaması gerektiğini söyledi. Koronavirüse yakalanan dağcı, tırmanış sırasında genel olarak hiç kimsenin maske takmadığını belirtti. 6 gün boyunca Everest Dağı'nda kalan Erlend Ness'in, 15 Nisan 2021 tarihinde helikopter aracılığıyla kurtarıldığı öğrenildi. 

3 kez test uygulanmış

Norveçli dağcının, Nepal'in başkenti Katmandu'da yer alan iki farklı hastaneye sevk edildiği öğrenildi. Söz konusu dağcıya 3 kez koronavirüs testi uygulandığı ve 22 Nisan 2021 tarihinde yapılan testin negatif sonuçlandığı belirtildi. Dağcının şu anda arkadaşlarıyla beraber Katmandu'da kaldığı ifade edildi. 

Yabancılara yönelik hangi tedbirler var?

Nepal'de koronavirüs sebebiyle bir senedir kapalı durumda olan tepeler, 2021 senesinin Nisan ayında turizm sektörüne açıldı. Yurt dışından çok sayıda dağcının Nepal'e gideceği tahmin ediliyor. Katmandu Post gazetesinde yer alan haberde, genel turizm gelirlerinin haricinde Nepal'in Everest Dağı'na tırmanış ruhsatlarından senede 4 milyon dolar gelir elde ettiği biliniyor. Peki yabancılara yönelik Nepal'de hangi tedbirler uygulanıyor? Konuya ilişkin açıklama Nepal Göç İdaresi'nden geldi. 

Açıklamaya göre, Nepal'e gelen herkesten uçuştan önceki son 72 saat içerisinde yaptırılmış ve negatif sonuçlanmış bir test ibraz etmeleri gerekiyor. Öte yandan, yeni koronavirüs mutasyonlarının tespit edildiği ülkelerden gelen kişiler 10 gün boyunca otellerde karantina altında tutuluyor. Karantinanın 5'inci gününde koronavirüs testi uygulanıyor. Söz konusu testin negatif çıkması durumunda otelde kalan kişinin, kalan 5 günü evde tamamlamasına müsaade ediliyor. 

Nepal koronavirüs tablosu

Nepal'de şu ana kadar 292 bin 152 vaka tespit edildi. Söz konusu ülkede şu ana kadar koronavirüs kaynaklı 3 bin 117 can kaybı gerçekleşti.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@