Koronavirüsün hedefinde çocuklar da var! Hasta sayısı arttı

Hacettepe Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Türkiye'de koronavirüsle enfekte olan çocuk hastaların artış gösterdiğine dikkat çekti. 

Sağlık 24.04.2021 - 08:52 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Türkiye'de koronavirüs sadece yetişkinleri değil, aynı zamanda çocukları da etkilemeye başladı. Hastanelerde çocuklar için yataklı servisler ve yoğun bakım servisleri yer alıyor. 1 Mart 2021 tarihinde kademeli normalleşmeye geçilmeden önce çocuklar için hazırlanan yataklı servisler ve yoğun bakım servisleri rahatlamıştı. Fakat kademeli normalleşmeye geçilmesiyle birlikte önlemlerin esnetilmesi ve vaka sayılarının yeniden patlak vermesi üzerine bu durumdan sadece yetişkinler değil, aynı zamanda çocuklar da etkilenmeye başladı. 

Tedavi altındaki çocuk sayısı arttı!

Sağlık Bakanlığı tarafından her gün açıklanan koronavirüs tablolarında sadece yetişkinler yer alıyor. Fakat Türkiye'nin farklı şehirlerinde bulunan farklı hastanelerden alınan bilgiye göre, koronavirüs nedeniyle tedavi altında olan çocuk sayısında artış yaşandı. Hacettepe Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Türkiye'de son dönemde çocuk hasta sayısının artış gösterdiğini belirtti. Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nden Necdet Sağlam da çocuk hasta sayısında artış yaşandığını dile getirdi. Sağlam, okullardan bulaşmaya ilişkin gözlemlere sahip olduklarını aktardı. 

"Tam kapasiteye geçildi"

Marmara Üniversitesi'nden Doç. Dr. Eda Kepenekli, çocuklar için ayrılan yataklı servislerde yeniden tam kapasiteye geçiş yapıldığını belirtti. Önceden 1-2 hastanın yatırıldığını kaydeden Doç. Dr. Kepenekli, şimdi ise 8-10 hastanın yatırıldığını dile getirdi. Doç. Dr. Kepenekli, 20 tane yataklı servise sahip olduklarına dikkat çekerek, çocukların odalarda tek tek yatırıldığını söyledi. Koronavirüs tablosunun daha korkutucu boyutlara ulaşması halinde aynı mutasyonla enfekte olan çocukları tek bir odada yatırmayı düşündüklerini ama şimdilik bu tarz bir durumun mevcut olmadığını ifade etti. 

"Daha fazla odaya sahip hastanelerde daha fazla yatış var"

Marmara Üniversitesi'nden Doç. Dr. Nilüfer Yalındağ Öztürk, çocuk yoğun bakım servisinde yer alan 14 yataklı ünitede iki yatağı koronavirüs hastaları için ayırdıklarını söyledi. Doç. Dr. Öztürk, daha fazla odaya sahip olan hastanelerde daha fazla yatış olduğunu belirterek, kendi kapasitelerinin şimdilik yettiğini dile getirdi. 

"Genel hastalar içerisindeki çocuk oranı artmadı"

Çocuk hastalar genel artışla birlikte aynı seviyede mi artıyor? Yoksa bütün hastalar içerisindeki çocuk hastaların oranında artış yaşanıyor mu? Sağlık yetkilileri, genel hastalar içerisinde çocuk hasta sayısının artış gösterdiğine dair bir gözleme sahip olmadıklarını ifade etti. Doç. Dr. Kepenekli, koronavirüs hızının artışıyla birlikte söz konusu hızın çocuklar arasında da artış gösterdiğini ancak çocuk hastaların oranında herhangi bir artış göstermediğini dile getirdi. Türkiye'de son günlerde "ergen" olarak adlandırılan çocukların hastaneye yatışlarında artış yaşandığına dikkat çekildi. 

Mutasyonlar nasıl etkiliyor?

Doç. Dr. Kepenekli, çocuklarda mutasyonlu koronavirüsten kaynaklanan herhangi farklı bir gözleme sahip olmadıklarını söyledi. İngiltere mutasyonunda klinik bakımdan bir farklılık veya can kaybı oranlarında bir artış tespit edilmediğini aktaran Doç. Dr. Kepenekli, söz konusu mutasyonun yalnızca bulaşıcılığının fazla olduğunu ekledi. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@