Nijerya açıklarında Gine Körfezi'nde seyahat eden Mozart adlı kuru yük gemisi 23 Ocak tarihinde korsanların saldırısına uğramış, saldırı sonucunda 1 Azerbaycan Türkü mürettebat öldürülmüş ve 15 Türk mürettebat kaçırılmıştı. Cape Town kentine gittiği anla

TC'si 0,2,4,6,8 ile Bitenler Dikkat! Kira Destek Ödemesi İçin e-Devlet'e Girin! TC'si 0,2,4,6,8 ile Bitenler Dikkat! Kira Destek Ödemesi İçin e-Devlet'e Girin!
Nijerya açıklarında Gine Körfezi'nde seyahat eden Mozart adlı kuru yük gemisi 23 Ocak tarihinde korsanların saldırısına uğramış, saldırı sonucunda 1 Azerbaycan Türkü mürettebat öldürülmüş ve 15 Türk mürettebat kaçırılmıştı. Cape Town kentine gittiği anlaşılan ancak yolda saldırıya uğrayan gemiden kaçırılan 15 Türk mürettebatın sağlığının yerinde olduğunu bildirilmişti. Yaklaşık 2 hafta önce Alman şirketine ait geminin bağlı bulunduğu ofisi arayan korsanlar, kaçırılan herkesin te tek ismini okumuş ve güvede olduklarını kaydetmişti.


Denizciler 2 ya da 3 gün içinde Türkiye'ye getirilecek!


28 Ocak'ta korsanların Alman şirketini aramasıyla birlikte kaçırılmanın beşinci gününde ilk kez temas sağlanmıştı. Korsanlara yönelik Hamburg merkezli yürütülen operasyonlar sonucu kaçırılan bütün Türk denizcilerin kurtarıldığı bilgisi verildi. Kurtarılan denizcilerin sağlık durumlarında bir sıkıntı olmadığı ve Nijerya'da doktor gözetiminde durumlarının izleneceği ifade edildi. Yaklaşık 3 hafta sonra kurtarılan 15 Türk denizcinin 2 ya da 3 gün içerisinde Türkiye'ye getirileceği tahmin ediliyor.

Geride sadece 3 mürettebatı bırakmışlardı


M/V Mozart adlı kuru yük gemisi, Nijerya'nın Lagos şehri açıklarında seyrederken korsanlar tarafından işgal edildi. Gemide bulunan 19 mürettebattan 15'inin rehin alan korsanlar gemiden uzaklaştı. Beş gün boyunca Türk makamları ve Alman şirketi dahil hiç kimseyle temas kurmayan korsanlar ilk kez 28 Ocak'ta baskın yapılan geminin bağlı bulunduğu Alman şirketini aradı ve herkesin durumun iyi olduğunu teyit etti. Korsanların gemide bıraktığı 3 personel Port-Gentil Limanı'na gitti ve daha sonra da 30 Ocak'ta Türkiye'ye geldi.